Průkaz energetické náročnosti budov. Proč vznikl

Průkaz energetické náročnosti budov. Proč vznikl

12.2.2013 - Již v průběhu minulého roku se rozhořela debata o Průkazech energetické náročnosti budov (PENB). Samotné zavádění energetické certifikace budov ovšem probíhá již od roku 2007 s tím, že jeho aplikace se postupně rozšiřuje na veškeré budovy. Samotné rozšíření na oblast stávajících obytných budov od roku 2013 přišlo ve chvíli, kdy způsob certifikace tj. nová prováděcí vyhláška není dostatečně připravena. Více jasno by mělo být od 1. dubna 2013, kdy má začít platit prováděcí předpis, který rozšíří množství informací. 

Než ale začne tento prováděcí předpis platit, musíme se smířit s tím, že PENB sice budou mít desetiletou platnost, ale vypovídající hodnotu před 1. dubnem 2013 a po něm budou mít pravděpodobně rozdílnou. Nikdo ale neví, zda bude vydaná vyhláška ta poslední nebo se v průběhu dalších let budou vydávat další. "Pokud si někdo nechává zpracovat PENB před datem 1. dubna nemusí mít strach, že by se informace v něm nějak zásadně lišily. Rozdíl bude především vizuální a z průkazu bude možné vyčíst zvýšené množství informací," konstatuje energetický specialistka Jiří Tencar ze společnosti Ecoten. Již několik let funguje program Zelená úsporám. Z dostupných zdrojů se dozvídáme, že program Nová zelená úsporám by v průběhu roku mohl poskytnout podporu až ve výši 28 mld. korun. Logicky tedy přichází krok, který napomůže nejen našim peněženkám, ale i životnímu prostředí. "Budovy v současnosti spotřebovávají 40% vyrobené energie, což je v součtu všech budov v ČR opravdu značná energetická zátěž životního prostředí," říká energetický specialistka Jiří Tencar ze společnosti Ecoten.

Nejspíš každý z nás se při nákupu elektrospotřebičů soustředí na to, aby koupil ten nejúspornější. A stejné by to časem mělo být i u nemovitostí. Vždyť energeticky nenáročná budova může přinést mnohonásobně vyšší úsporu než jeden spotřebič. Zateplení nebo nová okna jsou tou nejzákladnější variantou, jak energeticky ušetřit a přesto jsou tyto základní varianty ještě dnes přehlíženy.

Důležité ovšem je, kde ho objednáme. Od ledna se vyrojila spousta nabídek, které uvádějí, že dodají PENB do druhého dne. Dá se tomu věřit?. "Pokud zpracováváte PENB musíte absolvovat prohlídku nemovitosti, což se ve většině případů nedá do druhého dne stihnout," upozorňuje Tomáš Šimon ředitel společnosti ABCHI Home Experts, která se primárně zabývá certifikovanými inspekcemi nemovitostí. Pokud má být PENB zpracován tak, aby měl vypovídající hodnotu, nelze ho vydat jen tak od stolu. PENB se zpracovává na základě podkladů (kolaudační rozhodnutí, projektová dokumentace, atd.), ale důležitá je i osobní návštěva. Toho kdo vydá PENB na základě lživých podkladů čekají sankce. Pokud prodáváte např. nemovitost s písmenem "B", pak tomu tak opravdu musí být. Prověřit PENB zpětně není problém.
 
Špatná okna, nejčastější unik tepla
Například výměna oken umí ušetřit značnou část spotřebované energie na vytápění. "Okna a jejich zabudování prošla za poslední léta výraznými změnami závisejícími na aktuálních požadavcích trhu. Studujeme-li důsledky výměny oken dle snížení energetických ztrát, dojdeme k výsledku, že se může jednat až o 76% a to za předpokladu, porovnáváme-li výměnu starých dřevěných nebo plastových oken z 80. let za okna nové generace," prozrazuje Jan Matouš ze společnosti Plastokno. Mezi další faktory, které ovlivňují energetické ztráty u oken, bychom měli řadit i typ zasklení nebo tzv. teplou montáž obsahující ošetření připojovací spáry. Všechny tyto uvedené aspekty se řadí mezi novinky na trhu.

Aktuálně asi nejvíce lidí řeší zda PENB jejich stávající nemovitost neprodraží nebo z ní neudělá neprodejnou. "PENB se stane jedním z faktorů ovlivňujícím cenu nemovitosti a to především tam, kde např. lokalita nebude hrát prim, ale bude vždy spojován s celkovým technickým stavem domu," upozorňuje Šimon. "Do budoucna ale může PENB přinést spoustu prospěšného," dodává.

Průkazům energetické náročnosti budov jsme se věnovali také v těchto článcích:
Průkazy energetické náročnosti budov: schválení je za dveřmi   
Prezident nepodepsal novelu o energetických štítcích  
Energetické průkazy budov: mýty vs. fakta   
Energetické štítky budou. Co na to realitní kanceláře? 
17 nejčastějších dotazů na energetické štítky 
První nemovitosti dostávají své energetické štítky
Průkaz energetické náročnosti: Odkud přišel?
Nejčastější otázky kolem energetických štítků. Kdy je musíte mít a kdy se jim dá vyhnout?

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy