Prezident nepodepsal novelu o energetických štítcích

Prezident nepodepsal novelu o energetických štítcích

9.8.2012 - Prezident Václav Klaus odmítl podepsat novelu zákona o hospodaření energií, která počítala s postupným zvyšováním energetických standardů pro budovy i rekonstrukce. Průkazy měly také lidem pomoci vybrat si energeticky a tedy i finančně nenáročné bydlení. Podle Klause novela nahrává obchodníkům.

Prezident tak smetl ze stolu právní normu, na jejíž přípravě se dva roky společně s ministerstvem průmyslu a obchodu podíleli odborníci, zástupci energeticky úsporného stavebnictví a dalších subjektů, a která transponuje evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, která sdružuje na 180 firem z oblasti energeticky úsporného stavebnictví, se k prezidentovu rozhodnutí staví kriticky: "Prezident svým rozhodnutím komplikuje přípravu českého stavebnictví na budovy ve vyšším energetickém standardu. Trend stavět energeticky úsporně je logickou reakcí na neustále rostoucí ceny energie. Novela zákona správně nastavuje přechod k vyšším energetickým standardům v postupných krocích, což umožňuje stavebnímu průmyslu a návazným odvětvím se na tyto změny připravit.“

Nahrává novela obchodníkům?
Jak uvedl server Novinky.cz Klaus vidí jako smysl zákona to, že donutí investory a vlastníky k výstavbě nových a rekonstrukci starších domů a jiných staveb. "Na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat," řekl prezident.
Podle Petra Holuba je prý ale z argumentů prezidenta patrné, že si hlava státu novelu zákona nepřečetla pečlivě. "Novela nikoho nenutí rekonstruovat dům, pokud nechce. Pouze, pokud se sám rozhodne uspořit energii, nastavuje podmínky takové, aby rekonstruované části domu provedl na tzv. nákladově-optimální úrovni, která pro něj znamená optimální úsporu energie vůči vynaloženým prostředkům na investice," uvedl Holub.

"Štítkování" starších nemovitostí kritizuje také Michal Pich, ředitel sítě realitních portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz . Podle něho lze opatřovat štítky jen nové výrobky či novostavby, protože z logiky věci je jasné, že staré nemovitosti budou mít jasně vyšší energetickou náročnost než novostavby. "Navíc, pokud nebude mít vlastník kompletní dokumentaci k nemovitosti, tak se může  vycházet z faktur za teplo. Což je ovšem absurdní. Postačí, když si někdo bude přes zimu topit na 30 stupňů  a hned bude jeho nemovitost energeticky náročná," dodává se Pich.

"Pokud by měl být posudek opravdu reálný, tak by musel znalec zkoumat druhy izolací, měřit tloušťku stěn, hledat izolaci v základové desce, běhat v zimě okolo domu s termovizí, zkoumat skla apod., což nevěřím, že bude dělat. Takže vypovídající hodnota takového posudku starší nemovitosti nebude mít pro kupujícího nebo pro nájemce žádný smysl." ukončuje .

Budoucnost zákona, který štítky navrhuje je nyní v rukou poslanců. Ti musí veto prezidenta přehlasovat většinou 101 hlasů na sněmovní schůzi, která proběhne na začátku září.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy