Růst hypotečních sazeb ochlazuje zájem o hypotéky

Růst hypotečních sazeb ochlazuje zájem o hypotéky

19.1.2022 - Banky v prosinci poskytly hypotéky za 34,5 miliardy. V součtu za celý rok produkce překonala 400 miliard. Kam se posune trh s úvěry na bydlení v příštím roce?

V prosinci bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 10 745 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 8 %. Také celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl. Tentokrát však jen o 17 % na 34,532 mld. Kč. Tyto měsíční nárůsty byly nejnižší z celého roku a z čísel z posledních měsíců je patrné zpomalování trhu s úvěry na bydlení.

Sazby rostou nejrychleji v historii
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla v prosinci podle dat hypoindexu o dalších 29 setin procentního bodu na 2,99 %, což byl jeden z největších růstů v historii indexu, nicméně další růst tento ukazatel ještě čeká. Po dvojím navýšení úrokových sazeb ČNB jsou již nabídkové hypoteční sazby nad 4 procenty. Index GOFI, který tyto sazby napříč trhem monitoruje, dosáhl v prosinci 4,15 % a nyní – v polovině měsíce ledna – se již pohybuje na úrovni 4,34 %. Na tyto úrovně se postupem času dostane i Fincentrum Hypoindex.

Banky poskytly hypotéky za více než 420 miliard
V součtu od začátku roku banky podle dat serveru hypoindex.cz poskytly 135 390 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 427,2 mld. Kč. V meziročním srovnání počty sjednaných hypoték vzrostly o 47 procent a ještě rychleji rostl objem, který díky rostoucí průměrné půjčené částce, vystoupal meziročně dokonce o 68 procent.

Sazby hypoték 2009 - 2021

Stavební spořitelny přidaly dalších 113 miliard
Kromě výsledků hypotečních bank známe již i výsledky stavebních spořitelen, které podle dat ČTK v prosinci sjednaly 6 026 ks (y/y + 26,1 %) nových úvěrů a celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 51,7 % na 10,456 mld. Kč.

V součtu od začátku roku pak spořitelny sjednaly 68 945 úvěrů (y/y +24 %) v celkovém objemu 113,4 mld. Kč (y/y + 66,1 %). Z dat stavebních spořitelen je vidět výrazný nárůst průměrné půjčené částky, takže v objemu rostly spořitelny mnohem rychleji než v počtu.

Výhled pro rok 2022
V letošním roce 2022 dojde s velkou pravděpodobností v důsledku nárůstu úrokových sazeb k ochlazení poptávky po úvěrech na bydlení a především zájmu o refinancování dříve poskytnutých úvěrů, které vloni tvořily 22 % celkového objemu sjednaných úvěrů. Intenzitu poklesu nyní odhadujeme na 30 – 50 %. Ale v praxi bude záležet na vývoji mnoha dalších faktorů. Ať už se jedná o vývoj cen nemovitostí, míře nezaměstnanosti, dostupnosti hypoték, ale i tempu růstu cen v ekonomice, což jsou všechno faktory, které zásadně ovlivňují ochotu lidí půjčit si a investovat do nového nebo lepšího bydlení.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda…Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda…Hypotéky v prosinci prolomily 4procentní hranici. Růst sazeb dál pokračujeHypotéky v prosinci prolomily 4procentní hranici. Růst sazeb dál pokračujeDáreček pod stromeček. ČNB opět zvýšila sazby. O kolik podraží hypotéky?Dáreček pod stromeček. ČNB opět zvýšila sazby. O kolik podraží hypotéky?Chcete si vzít hypotéku? Počítejte s tvrdšími podmínkami a vyššími úrokyChcete si vzít hypotéku? Počítejte s tvrdšími podmínkami a vyššími úrokyRekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixaceRekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy