Rekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace

Rekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace

7.12.2021 - ČNB na začátku listopadu zvýšila skokově základní úrokovou sazbu o 1,25 p.b. na 2,75 %. Růst sazeb hypoték na sebe nenechal dlouho čekat. Podle aktuálních dat indexu GOFI, který napříč trhem monitoruje vývoj úrokových sazeb hypoték, zdražily hypotéky v listopadu o více než půl procenta. Průměrná nabídková sazba vzrostla v listopadu o 65 bazických bodů na 3,75 %. Jedná se o nerychlejší meziměsíčních nárůst úrokových sazeb v historii.

Navíc oproti loňskému roku, kdy sazby v listopadu dosedly na úrokové dno (1,97 %), cena hypoték vzrostla o téměř 2 procentní body. Rozdíl aktuálně činí 1,78 procenta, což v případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností činí rozdíl v měsíční splátce téměř 2 000 Kč.

Hlavní příčinou nárůstu sazeb je zvýšení sazeb ČNB, ke kterému došlo 4. listopadu. Ve zbývajících týdnech měsíce listopadu navýšily své sazby všechny banky a některé dokonce dvakrát. Výše nárůstu byla často závislá na době fixace. Obecně platí, že nejvíce zdražovaly kratší fixace.

Index GOFI70 mapuje vývoj sazeb hypoték do 70  % LTV. Rychlý nárůst jsme však zaznamenali ve všech měřených kategoriích. Index GOFI 90 meziměsíčně vzrostl z 3,64 % na 4, 35 %. Rozdíl mezi hypotékami pod a nad 80% hranicí LTV se tedy stále drží okolo 0,5 procentního bodu.

Vývoj úrokových sazeb hypotéky 2009-2021

O dalším vývoji sazeb hypoték nepřímo rozhodne ČNB
Jak již bylo uvedeno výše, průměrná nabídková sazba dosáhla v listopadu 3,75 %. Nejnižší nabídkové sazby se se však již nyní pohybují okolo 3,79 %. Je tedy zřejmé, že index poroste i v prosinci. Co se týče nabídkových sazeb, hodně bude záležet na rozhodnutí ČNB, která bude jednat o sazbách 22. 12. 2021.

Sazby ČNB sice přímo neovlivňují sazby hypoték, ale banky zvyšování sazeb zpravidla považují za signál ke zdražení hypoték, jak ilustruje následující graf. ČNB se zatím k prosincovému navýšení sazeb staví nejednoznačně.

Vztah mezi úrokovými sazbami hypotek, CNB a cenou penez

"Pokud ČNB nebude dál výrazně zvyšovat základní sazby, tak jsme názoru, že by se vrchol sazeb mohl pohybovat okolo 4 %. Pokud však ČNB sáhne po dalším zvýšení a sazby zvedne o více než 0,5 p.b., tak hypoteční sazby začnou atakovat 5procentní hranici," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Česká národní banka zpřísňuje pravidla poskytování hypoték. Co vše se změní? Česká národní banka zpřísňuje pravidla poskytování hypoték. Co vše se změní?

ČNB dál zvyšuje sazby. Hypotéky v říjnu zdražily nejvíce v historii ČNB dál zvyšuje sazby. Hypotéky v říjnu zdražily nejvíce v historii

Finanční náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek Finanční náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek

Úrokové sazby stále rostou. Hypotéky však trhají další rekordy Úrokové sazby stále rostou. Hypotéky však trhají další rekordy

Hypotéky se sazbou pod 2 procenty jsou již minulostí Hypotéky se sazbou pod 2 procenty jsou již minulostí


 

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy