Index ne-dostupnosti bydlení překonal 60% hranici

Index ne-dostupnosti bydlení překonal 60% hranici

17.12.2021 - Hypoteční sazby v listopadu vystoupaly o více než půl procenta. Průměrná nabídková sazba vzrostla v listopadu o 65 bazických bodů na 3,75 % (Index GOFI 70). „V listopadu jsme byli svědky nejrychlejšího meziměsíčního nárůstu úrokových sazeb v historii. Z pohledu českých domácností však ještě větší bariérou při pořízení bydlení je nekončící rychlý růst cen nemovitostí,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Podle dat serveru RealityČechy.cz vzrostla průměrná cena bytů v listopadu meziměsíčně o dalších 60 000 na 4,58 mil. Kč. V porovnání s loňským listopadem jsou nyní ceny o 828 000 Kč vyšší. V procentuálním vyjádření ceny bytů meziročně vzrostly o 22 %.

Dostupnost bydlení 2021 12 01

Index dostupnosti bydlení překonal 60% hranici
Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje kolik procent činí měsíční splátka hypotéky z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti, v listopadu poprvé překonal 60 % hranici. Aktuální hodnota IDB činí 61,5 procenta. Jinými slovy: pokud by si nyní průměrná česká domácnost koupila byt o průměrné ceně 4,58 mil. Kč, bude nyní na splátku hypotéky vynakládat 61,5 % svých čistých měsíčních příjmů.

Dostupnost bydlení 2021 12

Z pohledu jednotlivých krajů ČR nejhorší dostupnost bydlení (nejvyšší hodnota IDB) vykazuje dlouhodobě Praha. Index dostupnosti bydlení zde v listopadu vystoupal na 82,9 procenta. Naopak nejpříznivější situace je v Ústeckém kraji, kde index dostupnosti bydlení činí 29,1 %. Ale i zde je patrný silný meziroční nárůst. Loni v listopadu (v grafu šedý sloupec), zde index dosahoval pouze 17,9 procent.

Index návratnosti bydlení za 10 let vzrostl 2násobek
Součástí monitoringu je také index návratnosti bydlení, který měří, kolik průměrných ročních příjmů potřebuje česká domácnost na pořízení průměrného bytu. Průměrná česká domácnost by nyní musela všechen svůj čistý příjem šetřit 8,64 roku, aby si mohla koupit byt o výše uvedené průměrné ceně 4,58 mil. Kč. Index návratnosti bydlení za posledních 10 let vzrostl téměř na 2násobek. V červnu 2010 byla jeho hodnota 4,65. Je tedy pravdou, že průměrná ceny bytu tehdy dosahovala 1,94 milionu Kč.

Dostupnost bydlení 2021 12
Ve většině krajů ČR se index návratnosti bydlení nachází pod celorepublikovým průměrem a pohybuje se mezi 4 – 8násobkem čistých příjmů, jak ilustruje přiložený graf. "Nejlepší podmínky pro pořízení vlastního bydlení nyní panují v Ústeckém kraji, naopak v Praze vyjde průměrný byt na téměř 12násobek čistého ročního příjmu domácnosti," uzavírá Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.
 

Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda… Čeká vás v roce 2022 refinancování hypotéky? Držte se, bude to jízda…

Česká národní banka zpřísňuje pravidla poskytování hypoték. Co vše se změní? Česká národní banka zpřísňuje pravidla poskytování hypoték. Co vše se změní?

Rekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace Rekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace

Finanční náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek Finanční náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek

Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? 

Luboš Svačina

odebírat zprávy