Proč dopravní dostupnost tak výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti?

Proč dopravní dostupnost tak výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti?

15.3.2021 - Kvalitní dopravní infrastruktura může výrazně ovlivnit cenu nemovitosti. Jestliže se nemovitost nachází v těsné blízkosti dálnice, frekventované silnice či letiště, je na pozemku hluk. Pokud je ale například pět až deset kilometrů od dálnice, bude to při prodeji nemovitosti jednoznačná výhoda.

Silnice, dálnice, železnice
Kdo by se chtěl cestou domů vyhýbat výmolům, jezdit v mlze po silnicích třetí třídy bez krajnic a středové čáry. Projet deseti obcemi předepsanou rychlostí cestu domů také podstatně prodlouží. Naopak, kvalitní silnice, blízkost dálnice nebo železniční trati s přímým spojením do velkého města v okolí může být při stanovení ceny nemovitosti podstatnou výhodou.

Hustá vlaková doprava v blízkosti nemovitosti zjednodušuje dopravu do zaměstnání, škol, za kulturou i přáteli. I v mnoha malých městech jsou v blízkosti nádraží dostatečné parkovací kapacity, aby případně šlo kombinovat dopravu autem a následně využít vlakové spojení. Proto budou takové nemovitosti ceněny vždy více, než ty, které nemají takové dopravní možnosti.

Městská hromadná doprava
V menších obcích a městech je třeba kvalitních silnic a dálnic, ve velkých městech zase dobrá dostupnost městské hromadné dopravy. Jestliže nemovitost určená k prodeji leží daleko od stanice MHD, bude její cena menší, než cena nemovitosti ležící v blízkosti MHD.

Tam, kde není kvalitní síť MHD, je třeba využít vlastní automobilovou dopravu, a to často i pro dopravu starších dětí do škol, na kroužky, za sportovním vyžitím, kam by si jinak samostatně dojely autobusem, trolejbusem či tramvají.

I lidé, kteří jsou zvyklí jezdit autem do zaměstnání a mají v domácnosti i několik automobilů, rádi občas využijí MHD. Nikoho netěší stát v dopravní zácpě, pokud může sednout do pražského metra a být během dvaceti minut na druhém konci hlavního města. Nehledě na ekologické hledisko, které zajímá stále více lidí.

Přístup k nemovitosti
Nemovitosti postavené jako solitéry nemusí mít někdy právně zajištěnou přístupovou cestu. Prodej takové nemovitosti se může zkomplikovat, anebo může podstatně snížit cenu nemovitosti.

To, že do doby prodeje nemovitosti jsou se sousedy, přes které přístupová cesta vede, dobré vztahy, nezaručí stejný status quo do budoucnosti. Majitelé vedlejšího domu se mohou změnit a přístupová cesta se stane předmětem vleklého sporu. Mimo to na nemovitost bez přístupové cesty banky těžko poskytnou úvěr. Pokud je cesta soukromá, je třeba bance předložit nájemní smlouvu či smlouvu o věcném břemenu průchodu a průjezdu (služebnost).  

Služebnost se nabývá smlouvou, pořízením pro případ smrti nebo vydržením po dobu potřebnou k vydržení vlastnického práva (20 let). Pokud není služebnost nabyta vydržením, což musí potvrdit soud, nezbývá, než se dohodnout s vlastníkem cesty a zřídit smlouvu o služebnosti tak, aby bylo možné nemovitost bez problémů nabídnout a prodat.

Občanská vybavenost
Školy, školky, kulturní a sportovní zařízení, dobrá dostupnost lékařů i nákupní možnosti hrají další velkou roli při výběru nemovitosti – a tudíž při stanovení ceny pro prodej nemovitosti. Pokud není lokalita dobře dopravně dostupná, může její cenu zvýšit právě kvalitní občanská vybavenost. Jestliže nemusíte za službami, volnočasovými aktivitami či dokonce zaměstnáním dojíždět, protože budou v místě budoucího bydliště, nemusí absence kvalitní dopravní infrastruktury sehrát v ceně nemovitosti až tak velkou roli.

Doprava, přístup k nemovitosti i kvalitní občanská vybavenost a dostupnost služeb, případně dobrých pracovních příležitostí, má značný vliv na cenu nemovitosti. Je třeba všechny tyto aspekty brát v úvahu při stanovení této ceny. Stejně tak by si měli kupující během prohlídky projít nejen danou nemovitost, ale zamířit také do okolí. A pokud to jde, tak si zkusit pomocí MHD dojet například do centra města. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav? Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav?

Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí


Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět

Světové strany mohou výrazně ovlivnit cenu nemovitosti Světové strany mohou výrazně ovlivnit cenu nemovitosti

10 faktorů, které mohou výrazně ovlivnit ceny pozemků 10 faktorů, které mohou výrazně ovlivnit ceny pozemků 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy