Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět

Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět

9.11.2020 - Rozvody plynu, vody či kanalizace a jejich kvalita vypovídají podstatně o nemovitosti, kterou plánujete koupit. Je tedy třeba nejprve prověřit jejich stav. Jinak se později můžete dočkat nemilého překvapení.

Představte si, že si zakoupíte starší dům, který pěkně zařídíte. Najednou přestane odtékat myčka. A instalatér zjistí, že závada není v čerpadle, nýbrž v kanalizaci, která vede z domu kamsi přes pozemek. Nezbyde nic jiného, než bourat a opravovat. Abyste předešli podobným komplikacím, je třeba si veškeré vedení důkladně zkontrolovat a zmapovat.

Vodovod
Při prohlídce nemovitosti se zajímejte, kde je uzávěr vody. Chtějte vidět dokumenty o vlastnictví vodovodní přípojky a nechte si zakreslit, kudy voda do objektu vede. Ten, kdo vlastní vodovodní přípojku, totiž také financuje její případné opravy. Je třeba prověřit stáří vodovodního potrubí. Pokud není nové, zjistěte, jak je staré a z jakého materiálu je. Jestliže je z oceli a je starší než 10 let, počítejte s jeho výměnou. Také proto je třeba nejen vědět, kudy vede voda do objektu, ale jak je rozvedena po objektu. Musíte vědět, kde v případě poruchy či rekonstrukce kopat.

Potrubí musí být po celé trase izolované. Jestliže tomu tak není, dochází u teplé vody k tepelným ztrátám a u studené vody ke kondenzaci vlhkosti na potrubí. Nezapomeňte zjistit, zda je na pozemku studna a v jakém je stavu. Pokud není a plánujete zahradničení, nechte si prověřit odborníkem možnost jejího zřízení. Zásob užitkové vody není nikdy dost.

Kanalizace
Rozdíl je, zda je nemovitost napojena na obecní kanalizaci či má svou žumpu, čistírnu odpadních vod či jiné řešení. V případě obecní kanalizace je první důležitou informací stáří kanalizační přípojky, její vlastnictví a umístění revizní šachty. Jestliže má dům svou žumpu nebo ČOV, měl by stávající majitel předložit náklady na provoz. Také vedení kanalizace po pozemku musí být zmapováno. Často vede přes dvorek či zahradu a bylo by nemilé umístit na toto místo třeba altánek nebo zasadit statný strom. V případě poruchy by pak kopání mohlo znamenat i destrukci vašeho oblíbeného posezení.

Venku také prověřte, jak je vyřešena kanalizace kolem domu. Zeptejte se sousedů, nebo se přijeďte na dům podívat po vydatném dešti. Zjistíte, zda nemůže dojít k zatopení a jak se v okolí vsakuje dešťová voda. V případě, že je kolem nemovitosti větší či menší zahrada, je důležité si představit, jak můžete dešťovou vodu využít. Už předem se rozhlédněte, zda je na pozemku místo, kam bude možné instalovat nádrž pro její svod. V současné době se v rámci akce Dešťovka na tyto projekty poskytují dotace.

Uvnitř domu
Je třeba zkontrolovat, zda je všude odpadní potrubí ukončeno zápachovou uzávěrkou (sifonem). To platí nejen pro umývadlo a WC, ale také pro pračku, myčku, vanu či sprchu. U vany a sprchy musí být navíc sifon čistitelný shora nebo musí být zápachové uzávěrky přístupné, aby se daly čistit. Jejich průchodnost prověří i amatér. Stačí napustit všechny dřezy, vany, umývadla a pak vše naráz vypustit, a k tomu spláchnout WC. Uvidíte, zda voda beze zbytku rychle odteče.

Důležitým místem je i odvod kondenzátu z kondenzačního plynového kotle. Kbelík pod kotlem není řešením. Trvalé připojení do kanalizace je nutností. Také pro plynovou přípojku žádejte výkresy skutečného provedení vnitřních rozvodů, včetně místa, kde se plyn uzavírá. Stávající majitel by měl předložit k tomu doklady o kontrole připojení spotřebičů revizním technikem.

Člověk často podlehne prvnímu dojmu. Dům se mu líbí a to, co je uvnitř zdí, nepovažuje za důležité. Nebo věří řečenému. Nepodceňujte však technický stav trubek. Nechte si předložit veškerou dokumentaci, a pokud máte pochybnosti, vezměte s sebou na prohlídku odborníka.

Okna na sever nebo na jih?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Okna na sever nebo na jih? Světové strany mohou výrazně ovlivnit cenu nemovitosti
Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav?
Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalaceZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalace
Jak postupovat při koupi rodinného domuZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Jak postupovat při koupi rodinného domu
Jak postupovat při prohlídce nemovitostiZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Jak postupovat při prohlídce nemovitosti
 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy