Index návratnosti bydlení klesl poprvé pod hranici 4 let! Dostupnost bydlení se opět zlepšila

Index návratnosti bydlení klesl poprvé pod hranici 4 let! Dostupnost bydlení se opět zlepšila

10.9.2012 - Trend zlepšující se dostupnosti bydlení v srpnu pokračoval. Ze statistik je zřejmé, že v srpnu došlo poprvé k poklesu indexu návratnosti bydlení pod hranici 4 let. Klesl rovněž index dostupnosti bydlení na hodnotu 28,1 %, a to pro hypoteční financování do 85 % hodnoty nemovitosti.

Index návratnosti bydlení v srpnu poklesl (INB) z hodnoty 4,00 let na 3,98 roky, meziměsíčně tedy o 0,5 %, jak je patrné z následujícího grafu. Poprvé v historii prolomil tento index hranici 4 let! V praxi tato čísla znamenají, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti měně než 4násobek ročního čistého příjmu. Loni v srpnu  se index návratnosti bydlení pohyboval na úrovni 4,4 let. Během posledních 12 měsíců se tato doba zkrátila o téměř celý půlrok, což v procentním vyjádření znamená zlepšení o více než 10 procent.

Index návratnosti v letech

Podíváme-li se na statistiku z regionálního pohledu pak i nadále platí a budou platit výrazné rozdíly. Zatímco v Ústeckém kraji je index návratnosti bydlení necelé dva roky, tak v Praze je to více než 7 let. To jsou dva extrémy, které se výrazně odlišují od celorepublikového průměru, což je patrné z níže uvedeného grafu. Výrazně se ještě od průměru ČR odlišuje kraj Vysočina a kraj Moravskoslezský, kde jsou hodnoty po hranicí tří let.

Index návratnosti bydlení

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmů domácnosti spolkne splátka hypotečního úvěru, klesl v případě 85% hypotéky meziměsíčně o 1 desetinu procentního bodu na 28,1 % (celá ČR).

Index dostupnosti bydlení

V Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, vynaloží domácnost splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 mil. Kč) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu. Naopak nejmenší díl čistého příjmu domácností vynakládají rodiny v Ústeckém kraji, kde je splátka hypotéky zatíží hodnotou necelých 13 %. Pod 20 % se pohybuje zátěž ještě v kraji Vysočina a v kraji Moravskoslezském.

Index dostupnosti bydlení

Srpnové statistiky dostupnosti potvrdily naše očekávání – došlo k mírnému poklesu a zlepšení dostupnosti bydlení. V následujících měsících očekáváme, že úrokové sazby hypoték budou mírně klesat a prolomí dosavadní historické minimum (3,50 % index GOFI70). Banky spouštějí své podzimní kampaně a to je jeden z faktorů, který tlačí na snížení cen financování bydlení. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a příznivých cen nemovitostí vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních minimálně po celé 3. čtvrtletí.

Projekt Dostupnost bydlení je společným projektem realitních portálů www.realitycechy.cz, www.realitymorava.cz a společnosti GOLEM FINANCE s.r.o.

Luboš Svačina