Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě daleko

Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě daleko

19.12.2022 - Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje podíl měsíční splátky a čistého příjmu české domácnosti.

Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje podíl měsíční splátky a čistého příjmu české domácnosti.

Podle dat serveru RealityČechy.cz klesla v listopadu průměrná cena bytů o dalších 50 000 Kč na 4,41 mil. Kč (loni touto dobou to bylo 4,58 mil. Kč). Průměrná nabídková sazba hypoték stagnovala na 6,27 %. Výsledkem je další mírné zlepšení dostupnosti bydlení.

Index dostupnosti bydlení vyjadřuje v procentech, jak velkou část čistého měsíčního příjmu domácnosti spolkne splátka hypotéky na byt o aktuální průměrné ceně v listopadu klesl z říjnových 67,1 % na 65,8 %. V meziročním srovnání je však index dostupnosti bydlení díky meziročnímu růstu sazeb stále ještě o 6 procentních bodů výše. Loni touto dobou průměrná nabídková sazba hypoték činila 3,75 % a IDB se držel těsně pod 6 procenty.  

Index dostupnosti bydlení 2022/12

Kromě indexu dostupnosti bydlení pravidelně vydáváme i index návratnosti bydlení, který měří kolik čistých ročních příjmů by průměrná česká domácnost vynaložila na pořízení bytu o aktuální průměrné ceně (4,41 mil. Kč). V listopadu tento index klesl na 7,49násobek. Loni v listopadu to bylo o téměř jeden příjem více - 8,40.

Index návratnosti bydlení 2022/12

"Dostupnost bydlení se s poklesem cen po malých krůčcích zlepšuje, ale stále z pohledu kupujících panují na trhu nepříznivé podmínky. K výraznému posunu by mohlo dojít po novém roce, kdy by vlivem poklesu ceny zdrojů mohlo dojít i ke korekci hypotečních sazeb směrem dolů," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Hypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procentHypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procenthttps://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/2468-vyssi-sazby-hypotek-nemusi-byt-problem-pokud-si-vyjednate-nizsi-kupni-cenuVyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenuSazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?Sazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?V inzerci je o 50 procent více nemovitostí než před rokemV inzerci je o 50 procent více nemovitostí než před rokemDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy