Sazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?

Sazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?

8.12.2022 - Sazby na mezibankovním trhu rychle klesají. V cenách hypoték to však zatím není vidět. Pouze některé banky "akčně" upravily nabídkové sazby některých fixací, většina nabídek však zůstala v listopadu bez zásadní změny. Jak se budou ceny hypoték vyvíjet po novém roce?

V listopadu nabídkové sazby rostly i klesaly. Sazby navýšila Moneta Money bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Air Bank, v závěru měsíce však došlo v Raiffeisenbank a UCB ke korekci sazeb a výsledkem je to, že index GOFI70 , který napříč trhem monitoruje vývoj nabídkových sazeb hypoték, zůstal na stejné hodnotě jako v říjnu, tedy 6,27 %.

V meziročním srovnání jsou nyní nabídkové sazby o 2,52 % výše

Loni v listopadu banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 3,75 %. Index realizačních sazeb GofiReal v listopadu vzrostl dle očekávání o 5 setin procentního bodu na 6,11 %, čímž se postupně podle očekávání blíží stagnujícímu indexu indexu nabídkových sazeb. Listopadová data realizačních sazeb dle Hypomonitoru ČBA budou zveřejněny v následujícím týdnu. I v případě Hypomonitoru ČBA očekáváme pokračující trend mírného růstu.

Průměrné nabídkové a realizační sazby hypoték

Od nového roku by mohly hypotéky zlevnit

Ceny zdrojů v posledních týdnech výrazně klesly, což v následujícím grafu ilustruje vývoj modré křivky pětiletého úrokového swapu. Tento pokles dává prostor bankám korigovat ceny hypoték směrem dolů. Ale zatím se tak neděje. Proč?

"Banky s cenami nyní příliš nehýbou, roční plány jsou vlivem zamrznutí poptávky v troskách, takže masivnější snižování sazeb za účelem povzbuzení poptávky by tedy již letos nepadlo na příliš úrodnou půdu. Masivní zlevňování hypoték tedy již letos neočekáváme a banky si zlevnění hypoték spíše nechají až do nového roku, kde už se nově sjednané hypotéky započítají do obchodních plánů na rok 2023. To ovšem platí za předpokladu, že cena peněz v mezidobí nenaroste a zůstane na stávající či nižší úrovni," říká Luboš Svačina, analytik společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Vyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenuVyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenuDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíV říjnu bylo poskytnuto o čtyři pětiny méně hypoték než před rokemV říjnu bylo poskytnuto o čtyři pětiny méně hypoték než před rokemV inzerci je o 50 procent více nemovitostí než před rokemV inzerci je o 50 procent více nemovitostí než před rokemCeny nájmů trhají rekordy aneb… když lidé chtějí bydlet ve vlastním, ale nemohouCeny nájmů trhají rekordy aneb… když lidé chtějí bydlet ve vlastním, ale nemohou

 

Libor Ostatek

odebírat zprávy