Proč je lokalita tak důležitým faktorem ke stanovení správné ceny nemovitosti?

Proč je lokalita tak důležitým faktorem ke stanovení správné ceny nemovitosti?

22.6.2021 - Na cenu nemovitosti má lokalita velmi podstatný vliv. Stačí, když zanedbaná městská čtvrť dostane nový kabát a cena bytů vzrůstá. Příkladem mohou být některé pražské čtvrtě nebo brněnské brownfieldy.

Pražský Karlín byl před dvaceti lety šedivou nevábnou čtvrtí, plnou starých továrních hal a nefunkčních průmyslových budov. K bydlení novou generaci právě nelákal. Velkou změnu uspíšily povodně v roce 2002, i když již před nimi developeři a architekti věděli o zdejším pozoruhodném urbanismu. V současné době se Karlín řadí mezi vyhledávané lokality pražského bydlení i podnikání. Sídlí zde renomované mezinárodní firmy, obrovsky vzrostla nabídka služeb, restaurací, kaváren.

Bývalé industriální budovy jsou přebudovány na galerie, koncertní sály a další zábavní centra. V místě vznikají nové bytové projekty, které jsou velmi žádané. Ceny bytů tomu samozřejmě odpovídají. Z pár set tisíc jsou miliony.

V Brně byla obdobná situace v Jižním centru. Jižně až východně od středu města bylo množství opuštěných a chátrajících domů, především průmyslových objektů a areálů, tzv. brownfieldů. Město Brno nezaváhalo, a tak se objekty postupně likvidují nebo rekonstruují. Dokladem je například bývalá továrna Vaňkovka nebo komplex Trinity.

Lokalita prodává
Území, v němž si plánujete najít bydlení, rozhoduje z velké míry o ceně nemovitosti. Tak cena bytu stejné kvality o podobné výměře se může v jednom městě diametrálně lišit právě s ohledem na lokalitu. Stačí, aby se ve čtvrti zbouraly staré domy, revitalizovala část území, a ceny bytů stoupají vzhůru.

Někdy rozhoduje maličkost. Bytový dům, postavený kolmo k hlavní ulici, může mít byty, které budou velmi hlučné, a stačí vyjít o pár desítek metrů ulicí od hlavní třídy a ve stejném domě s klidem otevřete okno do zeleně a klidu.

Ceny ovlivňuje i potenciál lokality. Pokud vlastníte byt v nevábné části města, kde je však plánována zásadní urbanistická přeměna, ceny bytů začnou brzy růst. Jestliže kupujete, neváhejte. A jestliže prodáváte, stačí si ještě chvíli počkat, až kupující uvidí první změny a pozná, jak se bude lokalita rozvíjet.

Parkování
Atraktivitu lokality také ovlivňuje možnost bez problémů zaparkovat automobil. Vlastní parkovací stání, ať venkovní či kryté, je obrovskou výhodou zejména ve městech, kde je problém s parkováním. Nejhodnotnější jsou uzamykatelné garáže nebo garážová stání v podzemních garážích, které mají příslušné zabezpečení. Vjezd na kartu, bezpečnostní kamerové systémy či hlídací služba zvýší hodnotu takového místa, a tak vlastně hodnotu bytu, k němuž náleží.

Širší okolí
Okolní zástavba, blízkost zeleně a atmosféra místa je dalším faktorem, který má vliv na cenu nemovitosti. Dostatek obchodů, nákupní centrum, restaurace, dostatek služeb nebo klidný park. Každý preferuje něco jiného. Nicméně málokdo rád bydlí v hluku a poslouchá neustálé drnčení autobusů, houkání sirén či zvonění tramvají. Necháte-li v létě otevřené okno, můžete celou noc slyšet hlášení stanice ze zastávky. Představa kvalitního odpočinku pak vezme rychle za své. Cena takového bytu bude určitě nižší, než cena bytu s výhledem do zeleně a klidného parku.

Pro investiční nemovitost to nemusí platit
Lokalita, hluk, možnost parkování a genius loci daného místa hrají určitě velkou roli při prodeji a koupi bytu pro bydlení. Pokud jde o investiční nemovitost, nebude to platit. Turistům, studentům či jiným krátkodobě ubytovaným nájemníkům, zřejmě nebudou tyto nedostatky vadit. Většinou se na daném místě nezdrží tak dlouho, aby jim ztížily pobyt. Naopak, v takovém případě často čím blíže centru, kultuře a nočnímu vyžití, tím lépe.

Komu nabídnout nemovitost v dané lokalitě, ví kvalifikovaný makléř. Realitní kancelář většinou disponuje množstvím poptávek a dokáže kupujícímu doporučit cenu úměrnou lokalitě a pro byt najít potenciální kupce, o nichž ví, že je takové místo zaujme.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně? Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně?


Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav? Poloha výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti. Proč bývá důležitější než technický stav?

Cenu nemovitosti mohou ovlivnit sousedé i nenadálé události Cenu nemovitosti mohou ovlivnit sousedé i nenadálé události

Proč dopravní dostupnost tak výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti? Proč dopravní dostupnost tak výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti?

Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí
 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy