Koupit a opravit, nebo bourat a stavět?

Koupit a opravit, nebo bourat a stavět?

29.7.2020 - Staré stavby mají svůj genius loci. Většinou jsou dobře začleněny do okolní zástavby. Pokud takový rodinný dům koupíte, rozhodnutí, zda dům zbourat a na pozemku postavit nový, se může jevit jako výhodnější, rychlejší a levnější řešení. Na druhou stranu zachování původní stavby má také své výhody.

Proč nebourat? 
Důvodů, proč nebourat, může být několik. Staré rodinné domy zabírají na mnoha pozemcích poměrně velké plochy. Navíc navazují na další stavby, například na hospodářská stavení, kůlny, stodoly, které při stavbě nového domu už nepostavíte. A pokud je necháte na pozemku stát z praktických důvodů, budou k novému domu působit nepatřičně. 

S ohledem na současné zákony se vám také v případě menšího pozemku nemusí podařit postavit dům v takovém objemu, jaký zabírá dům původní. Nyní je možné novou stavbou zastavět pouze třetinu pozemku, a to může být v případě menší výměry problém.

Postupná rekonstrukce
Jestliže je dům alespoň částečně obyvatelný, můžete v něm hned bydlet a rekonstruovat postupně. Jestliže se spokojíte s menším komfortem a třeba několikaletým životem na stavbě, nebudete muset platit jiné bydlení. Ušetříte tak výdaje, které můžete vložit do rekonstrukce. Jestliže si umíte část prací zajistit sami, může to být další výhoda.

Při postupných opravách není většinou ani třeba čerpat hypotéku. Pro první fázi může stačit třeba jen úvěr ze stavebního spoření. Nebo si rekonstrukci rozfázujete tak, aby ladila s vaší finanční situací. Některé firmy vyplácejí roční odměny, které se dají vždy použít na další část oprav. Tento způsob rekonstrukce sice může být výhodnější finančně, ale musíte se spokojit s tím, že rekonstrukce se protáhne.

Čím začít
Jasné doporučení odborníků je začít střechou. Ovšem nejprve si najměte stavebního inženýra, který celou stavbu projde, odborně prohlédne a posoudí její stav. Pak připraví harmonogram prací v souladu s vašimi možnostmi, zpracuje projektovou dokumentaci a pomůže se stavebním řízením. Prověřte si kdy je nutné před rekonstrukcí žádat o stavební povolení

Staré domy většinou trpí vlhkostí. První radou je větrat, a pokud to jde, i topit. A to dříve, než se pustíte do jakýchkoli stavebních prací.

Před sto lety nebylo běžné domy izolovat, často byly stavěny na hlíně, bez nějakých složitých základů. Pokud jde vlhkost zdola, je nezbytné obrátit se na odborníky na sanaci zdiva. Tato část rekonstrukce je naprosto nezbytná, nicméně finančně náročná. Dům však může mít "jen" děravé okapy nebo střechu. Pak se vlhkost způsobená dlouhodobým zatékáním vody odstraní snadno výměnou střechy a okapů.

Druhým problémem bývají statické poruchy. Pokud objevíte velké praskliny ve zdi, měl by stavbu posoudit statik.

Výměna rozvodů, změna dispozic
Na mnoho závad a jejich příčiny se ve starém domě často přijde až při stavebních pracích. Teprve když odkryjete rozvody, zasáhnete do zdí, zjistíte, co vše je třeba změnit. Náklady tak mohou oproti předpokladu narůst.

Pokud byl dům udržovaný a obývaný, může stačit jen částečná výměna rozvodů s ohledem na změny ve vnitřním uspořádání místností. V neudržovaných stavbách je však třeba počítat s kompletně novými rozvody pro všechny sítě. Pokud plánujete bourat příčky, včetně nosných zdí, opět je třeba konzultace s odborníkem.

Posledními rozsáhlejšími pracemi bývá výměna oken, izolace podlah v přízemí (zvláště když je dům podsklepený) a zateplení domu. A úplně nakonec si nechte okolí domu a zahradu.

Někdy ze starého domu zůstanou jen obvodové zdi. Ale mnoho obyvatel starých rekonstruovaných domů se shoduje, že se to vyplatí. Mnozí architekti totiž dokážou ze starého domu vykouzlit skvost, který v sobě zkombinuje historii stavby s moderním bydlením.

Nejdůležitější ovšem je, vyvarovat se při nákupu starší nemovitosti zbytečným chybám. Vysněný dům by vás totiž nakonec mohl vyjít na mnohem více, než s čím jste původně počítali. 

Koho informovat o rekonstrukci bytuZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Koho informovat o rekonstrukci bytu
Je lepší koupit dům nebo byt?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Je lepší koupit dům nebo byt?
Rekuperace zvýší hodnotu vašeho domuZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Rekuperace zvýší hodnotu vašeho domu


 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy