Hypoteční sazby v prosinci mírně klesly. Přinese leden změnu trendu?

Hypoteční sazby v prosinci mírně klesly. Přinese leden změnu trendu?

5.1.2023 - Na konci listopadu změnila sazby UniCredit Bank a v průběhu prosince došlo k menším změnám v Oberbank. Nabídka ostatních bank zůstala prakticky nezměněná, čemuž odpovídá i vývoj úrokových indexů GOFI. Titulní index GOFI 70 mapující od roku 2009 průměrné nabídkové sazby hypoték klesl v prosinci meziměsíčně jen o 2 setiny procentního bodu na 6,25 %.

V meziročním srovnání jsou nyní nabídkové sazby o 2,09 procentního bodu výše. V prosinci 2021 banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 4,16 %. V případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností to znamená nárůst měsíční splátky o 2 330 Kč.

Realizační sazby také klesají

Kromě nabídkových sazeb monitorujeme i sazby reálně sjednávaných hypoték a i v případě realizačních sazeb došlo v prosinci k mírnému zlepšení. Z listopadových 6,11 % klesl index GOFIREAL na 6,02 %. V případě hypoték nad 80 % LTV došlo v prosinci k poklesu o 2 setiny procentního bodu. Index GOFI90 aktuálně dosahuje hodnoty 6,73 %.

Nabídkové_sazby_hypoték_202212

V průběhu listopadu a prosince došlo k výraznému poklesu ceny peněz na mezibankovním trhu, v cenách hypoték se však tento pokles prakticky nijak neprojevil. Se zamrznutím poptávky však banky v závěru roku ztratily chuť s cenami výrazněji hýbat, protože plány na rok 2022 byly beztak ztracené. Očekávání poklesu sazeb se tedy nyní přesunulo do začátku letošního roku. Zda se tak stane, ukážou první lednové týdny.

"Obecně v letošním roce očekáváme zpomalení tempa růstu inflace, což by postupně mohlo přinést i snížení sazeb ČNB a nepřímo by pak podpořilo trend poklesu hypotečních sazeb, které by se během letošního roku mohly dostat zpět pod 6 procent," říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?
Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě dalekoDostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě dalekoHypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procentHypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procentVyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenuVyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenu

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy