Neřešený dluh vás může připravit o hypotéku

Neřešený dluh vás může připravit o hypotéku

15.6.2021 - Stačí jedna pokuta za černou jízdu, nebo pár desítek korun, které zapomenete zaplatit, například bance, na splátce za malou půjčku, nebo se spletete při zadávání příkazu za telefonní služby či internet. Zapomenete svou chybu napravit, nebo ji napravíte pozdě. V tu chvíli však ještě nevíte, že během pár měsíců vás mohou čekat složité chvíle.

Malý dluh naroste do velkých problémů
Mnoho lidí na svůj dluh prostě zapomene. Upomínku někam založí, odjede na pár měsíců pracovat či studovat do zahraničí a peníze nepošle. I když jde třeba jen o pár stokorun, nezapomene na ně věřitel. A tak se může stát, že po měsících klidu přijde exekuční výzva k úhradě dluhu, včetně úroků a poplatků. Často se však stává, že nevědomý dlužník jde po roce, dvou do banky žádat o úvěr nebo o hypotéku. A najednou se dozví, že má záznam v registru dlužníků a nemá šanci u žádné banky hypotéku získat.

Představa vlastního bydlení tak může hned na počátku doznat velkých trhlin, i když bude žadatel mít část svých naspořených prostředků i dobrý měsíční příjem. Hypotéku tak na sebe bude muset vzít někdo jiný, nebo bude třeba počkat i několik let, než bude záznam z registru smazán. Totéž se může stát, pokud budete někomu ručit. Když dlužník nebude splácet, přechází povinnost splátek  na ručitele.

Jak získat informace o bezdlužnosti?
V Česku bohužel neexistuje žádná centrální evidence dluhů. A tak je nutné zkontrolovat několik registrů a databází, aby měla osoba jistotu, že nic nedluží. Většinou lze získat výpis z těchto registrů elektronicky. Počítejte s tím, že za všechny tyto informace je třeba zaplatit.

Bankovní registr klientských informací (BRKI) shromažďuje informace o bankovních půjčkách, i o žádostech o ně. Patří sem nejen bankovní půjčka, úvěr, ale i kontokorent, hypotéka, kreditní karta a podobné produkty. Záznamy se v BRKI uchovávají po celou dobu splácení a 4 roky po jeho skončení.

Pokud jste měli někdy auto na splátky nebo na leasing, koupili si na splátky zboží, čerpali nebankovní půjčku, mikro půjčku, půjčku před výplatou, je třeba se obrátit na Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Eviduje informace o úvěrech u nebankovních společností, jako jsou  například ŠkoFIN, Cofidis, Home Credit, Essox, Provident apod. Záznamy se v něm uchovávají také po celou dobu splácení a 4 roky po jeho skončení.

Registr platebních informací (REPi) eviduje informace o platbách za služby poskytovatelů energií a informace o splátkách úvěrů u poskytovatelů mikropůjček a půjček před výplatou. Záznamy uchovává po stejnou dobu jako výše uvedené registry.

Informace o nákupech na splátky, platbách za mobilní telefon, pevnou linku, kabelovou televizi, internet, elektřinu, plyn můžete získat v Solus. Tento negativní registr eviduje občany, kteří neplní své závazky. Zároveň nabízí službu NejsemDlužník.cz, která poskytuje jak informace ze Solusu, tak z Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku.

Centrální evidence exekucí eviduje všechny neukončené exekuce. Ovšem pozor, neobsahuje exekuce vedené orgány státní správy a samosprávy, finančními orgány či zdravotními pojišťovnami.

Portál Kolikmam.cz pak nabízí zajištění všech výše uvedených výpisů najednou, a dokonce i pravidelné reporty. To se může vyplatit těm, kteří mají více půjček, případně za půjčky ručí, a takto získají přehled o svých závazcích.

Pokud chcete mít úplnou jistotu bezdlužnosti, je nutné ještě oslovit správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad. Jen pak budete mít jistotu, že vás při žádosti o hypotéku či úvěr nic nezaskočí a prokážete bezproblémovou platební historii i platební morálku.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Rekonstruovali jste dům svépomocí? Při rozvodu nehraje hodnota vaší práce žádnou roli Rekonstruovali jste dům svépomocí? Při rozvodu nehraje hodnota vaší práce žádnou roli

Co s hypotékou v případě rozvodu Co s hypotékou v případě rozvodu

Spoludlužník hypotéky – jaká úskalí či výhody přináší? Spoludlužník hypotéky – jaká úskalí či výhody přináší?

Kupujete či prodáváte byt? Dejte si pozor na správně uvedené spoluvlastnické podíly Kupujete či prodáváte byt? Dejte si pozor na správně uvedené spoluvlastnické podíly

Jak nejlépe ochránit nemovitost před exekucí Jak nejlépe ochránit nemovitost před exekucí 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy