Rekordní únor. Hypotéky nadále trhají rekordy

Rekordní únor. Hypotéky nadále trhají rekordy

17.3.2021 - V únoru bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 9 948 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 40,3 %. Co nám však vyrazilo dech, byl celkový objem sjednaných hypoték, který meziročně vzrostl o 60,9 %. Celková hodnota v únoru sjednaných hypoték vystoupala na 29,913 mld. Kč, což je největší měsíční objem, jaký byl v dosavadní historii poskytnut. V únoru!

To jenom dokazuje zborcení sezónního cyklu. V normálních letech patří leden a únor k nejslabším obdobím roku, nyní bude 1. čtvrtletí patřit mezi nejobjemnější,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Rostoucí zájem o hypoteční úvěry má několik příčin a jednou z nich je i růst úrokových sazeb hypoték, který urychluje rozhodování klientů, kteří již mají vybranou nemovitost a nyní si chtějí zajistit financování s co nejnižší úrokovou sazbou.  

Měsíční objemy poskytnutých hypoték

"Vedle toho však vidíme ještě silnější růst objemu sjednaných hypoték. Hlavním faktorem růstu tohoto ukazatele je růst průměrné výše sjednané hypotéky, která meziročně vzrostla o 390 000 Kč a poprvé v historii překonala hranici 3 milionů korun," dodává Libor V. Ostatek. V únoru si lidé v průměru půjčili 3 006 901 Kč. 

Vývoj průměrné výše hypotéky

Roste podíl refinancování?
Z našeho pohledu zajímavostí statistik hypoindexu jsou markantní změny ve struktuře účelu sjednávaných hypoték. Až do poloviny loňského roku bylo rozložení účelů relativně stabilní – cca 60 % koupě, 20 % výstavby a 20 % ostatní účely. Od července 2020 však dochází k rychlému zvyšování podílu ostatních účelů a nyní tato kategorie tvoří již bezmála 40 % všech vykazovaných hypoték. 

Účelovost poskytovaných hypoték

V metodice vykazovaných dat není přesně popsáno, jaké účely tato kategorie skrývá. Dle našeho odhadu však za tímto růstem stojí především nárůst objemu hypoték sjednávaných za účelem refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Tuto hypotézu potvrzují data České národní banky. V lednu (poslední dostupná data) však vzrostl dle ČNB podíl refinancování oproti loňskému červnu "jen" z 16 na 25 procentních bodů. Ale v poměrovém vyjádření (nárůst podílu o 56 %) tento posun sedí vcelku přesně. 

Otázkou tedy zůstává, co všechno je obsaženo v kategorii ostatní. Jestli se jedná i o hypotéky na nemovitosti určené k dalšímu pronájmu nebo tzv. interní refinancování, což jsou úvěry zrefinancované v rámci jedné banky, kam by pravděpodobně patřily i úvěry, u nichž došlo k odkladu splátek. 

Nabídkové sazby rostou. Hypoindex klesá. Jak to?
Průměrná úroková sazba v únoru sjednaných hypoték navzdory růstu nabídkových sazeb (indexy GOFI) klesla o 1 setinu procentního bodu na 1,93 %. Vysvětlením tohoto rozkolu je pravděpodobně určitá míra setrvačnosti, kdy v únoru byly ještě "dopodepisovány" hypotéky s garancí úrokové sazby rozjednané před začátkem vlny zdražování. Ta vypukla v letošním lednu a během února a nyní v březnu graduje. Tento trend se dříve nebo později projeví nárůstem hodnoty Fincentrum Hypoindexu. 

Vývj úrokových sazeb hypoték

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Hypoteční banka chystá zdražení. Co to znamená pro hypotéky? Hypoteční banka chystá zdražení. Co to znamená pro hypotéky?

Průměrná výše hypotéky míří nad 3 miliony Průměrná výše hypotéky míří nad 3 miliony

V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020? V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020?

Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál? Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?

Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? 

Luboš Svačina

odebírat zprávy