Spořitelny půjčily v roce 2020 na bydlení 70 miliard. Hypotéky míří za rekordem

Spořitelny půjčily v roce 2020 na bydlení 70 miliard. Hypotéky míří za rekordem

19.1.2021 - Minulý týden byly zveřejněny obchodní výsledky stavebních spořitelen za rok 2020. Celkem loni spořitelny uzavřely bezmála 520 000 nových smluv o stavebním spoření (včetně navýšení cílových částek). Ve srovnání s předchozím rokem to znamená pokles o 4,7 %. Ovšem velmi se spořitelnám dařilo v úvěrech.

Spořitelny loni v úvěrech atakovaly 10leté maximum
Objem sjednaných úvěrů loni meziročně vzrostl o 34,9 % na 68,3 mld. Kč. Po celý rok byly obchodní výsledky lepší než v roce předchozím. Růst o více než 30 % je vzhledem k pandemii a celkovému stavu ekonomiky příjemným překvapením. Do jisté míry je tento růst způsoben nízkou srovnávací základnou loňského roku, ale zároveň je třeba říci, že se jedná o druhý nejlepší výsledek za posledních 10 let! Druhou a hlavní příčinou růstu je růst průměrné půjčené částky, která meziročně vzrostla o 304 000 Kč (y/y +33,3 %) na 1 228 129 Kč. Počet sjednaných úvěrů se oproti roku 2019 téměř nezměnil (y/y +1,3 %). 

Banky letos míří za rekordem
Objem úvěrů stavebních spořitelen v prosinci vzrostl o 47,4 % na 6,892 mld. Kč. V případě hypoték očekáváme podobný růst jako u stavebních spořitelen. Objem sjednaných hypoték by se tedy mohl pohybovat kolem 25 miliard korun. Prosincové výsledky hypotečních bank budou zveřejněny zítra na portálu hypoindex.cz.

V součtu za celý rok by se tedy objem sjednaných hypoték vyšplhal na téměř 250 miliard, přičemž v tomto čísle nejsou zahrnuty výsledy mBank, Fio banky, Creditas a WSPK, které své výsledky hypoindexu nereportují. 

"Roční produkce mBank, Fio banky, Creditas a WSPK činí podle našich odhadu dalších 7 miliard korun. Skutečná celková suma sjednaných hypoték tedy zcela určitě přesáhne 250 miliard a se započtením nereportujících bank se bude spíše pohybovat nad 255 miliardami korun," říká Libor Ostatek, ředitel Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. 

Banky v loňském roce posunuly své roční maximum o další desítky miliard vzhůru a v součtu se stavebními spořitelnami lidem na bydlení rozpůjčovaly zhruba 320 miliard korun. 
"To je naprosto neuvěřitelný výsledek vzhledem k tomu, co všechno se loni odehrálo. Je vidět, že zájem o nemovitosti pandemie koronaviru nijak neutlumila, ba naopak. V období nízkých sazeb se nemovitosti jako již několikrát v minulosti staly v očích řady lidí bezpečným způsobem uložení volných prostředků,"  říká Libor Vojta Ostatek a dodává: "Na trhu zároveň vidíme, že roste zájem o rodinné domy, chaty a chalupy. Tento trend bude nejspíše pokračovat i v letošním roce."

Hypoindex zůstane pod 2 procenty
Kromě obchodních výsledků čekáme také na zveřejnění průměrné úrokové sazby v prosinci sjednaných hypoték. Vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték monitorujeme napříč trhem prostřednictvím indexů GOFI a trend vývoje nabídkových sazeb následně porovnáváme s cenou skutečně sjednávaných hypoték, který měříme pomocí indexu GOFIREAL. Jak index GOFI 70, tak index realizačních sazeb GOFIREAL v v prosinci skončily na hodnotě 1,98 %.

Také v případě hypoindexu očekáváme stagnaci a hodnotu indexu okolo 1,98 %. "V lednu již očekáváme v souvislosti se zdražením hypoték v UniCredit Bank a Monetě nárůst indexu nabídkových sazeb GOFI a ten se pravděpodobně následně překlopí i do růstu realizačních sazeb a indexů GOFIREAL a HYPOINDEX," říká Libor Vojta Ostatek z Golem Finance. 

Prumerna vyse uveru stavebni sporitelny

Dosedly hypotéky na úrokové dno?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Dosedly hypotéky na úrokové dno?
Sazby hypoték již neklesají. Začnou opět růst?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Sazby hypoték již neklesají. Začnou opět růst?
Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?
Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku?Zaujalo vás téma? Doporučujeme:
Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku?
Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limityZaujalo vás téma? Doporučujeme:
Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity


 

Luboš Svačina

odebírat zprávy