Sazby hypoték stále rostou. Index ne-dostupnosti bydlení na novém rekordu

Sazby hypoték stále rostou. Index ne-dostupnosti bydlení na novém rekordu

15.7.2021 - Průměrná cena bytů v červnu mírně klesla z 4,36 na 4,35 mil. Kč, jak vyplývá z aktuálních dat realitního portálu RealityČechy.cz. V meziročním srovnání však rozdíl cen činí 720 000 Kč, což v procentech znamená nárůst o téměř 16 procent. Loni v červnu totiž průměrná nabídková cena činila 3,63 mil. Kč.

Růst cen nemovitostí má negativní dopad na dostupnost vlastního bydlení. Do konce loňského roku růst cen bytů pomáhal alespoň částečně kompenzovat pokles úrokových sazeb hypoték. Tento faktor se však vyčerpal, sazby v loňském listopadu dosedly na dno (1,97 %) a od té doby postupně rostou. Průměrná nabídková sazba hypoték do 70 % LTV byla v červnu na 2,42 %.

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytu 2009-2021

Indexy dostupnosti bydlení jsou na historickém maximu
Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velkou část čistého příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky na pořízení bytu o průměrné aktuální ceně (4,35 mil. Kč) vzrostl z květnových 53,2 na 53,4 %.

Index dostupnosti bydlení 2009-2021

Index dostupnosti bydlení v červnu dál posunul své historické maximum. Míra dostupnosti bydlení je tedy nejhorší za posledních 12 let, co vývoj dostupnosti bydlení sledujeme. Z pohledu českých domácností se situace nevyvíjí dobře. Rostou ceny bytů a zdražují i hypotéky.

"Situace pro mladé rodiny pořizující si vlastní bydlení není bohužel jednoduchá. Ani v příštím roce to na změnu a na to, že by došlo k nějaké zásadní cenové korekci, nevidíme. Nízké úrokové sazby na jedné straně sice znamenají stále ještě levné hypotéky, na druhé straně jsou jednou z hlavních příčin růstu cen nemovitostí. S růstem sazeb by však příští rok mohlo dojít k určitému zpomalení tempa růstu cen," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

O něco optimističtější pohled nabízí detailnější statistiky dostupnosti bydlení z perspektivy jednotlivých krajů, protože celorepublikové statistiky do jisté míry vychyluje Praha, kde jsou ceny bytů výrazně nad celorepublikovým průměrem. V regionech, kde jsou ceny nižší, jsou logicky nižší i hodnoty indexu dostupnosti bydlení. Ale i tak zde indexy meziročně výrazně narostly a sahají ve většině případů vysoko nad 35 %, což je dlouhodobě vnímáno jako příznivá úroveň d ostupnosti bydlení. 

Index dostupnosti bydlení kraje 2021/06
Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Ceny bytů dál rostou. Index dostupnosti bydlení je na novém maximu Ceny bytů dál rostou. Index dostupnosti bydlení je na novém maximu

V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020? V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020?

Čeká nás snížení DPH u novostaveb Čeká nás snížení DPH u novostaveb? Někteří poslanci navrhují takto podpořit dostupnost bydlení

Důvodem růstu cen nemovitostí je především nedostatek bytů a domů Důvodem růstu cen nemovitostí je především nedostatek bytů a domů


Vyplatí se dlouhodobé vlastnictví nemovitosti? Vyplatí se dlouhodobé vlastnictví nemovitosti? 

Luboš Svačina