Vyšší sazba DPH: Urychlí výstavbu rodinných domů

Vyšší sazba DPH: Urychlí výstavbu rodinných domů

24.3.2011 - Zvýšení dolní sazby DPH má od příštího roku podražit nové nemovitosti, ale i stavební rekonstrukce.  Odborníci na nemovitosti tak nyní nabádají k výhodným koupím bydlení. Máme skutečně s koupí spěchat? Nepomůže situace doprodat starší byty a musejí kvůli DPH developeři vůbec zdražovat? Na tyto otázky jsme se ptali Jiřího Pácala, ředitele společnosti Central Europe Holding.

Jak vnímáte zvýšení DPH, které zdraží nové nemovitosti nebo jejich rekonstrukce? (DPH se má podle návrhu zvýšit příští rok z 10 na 14% a o rok později na 17,5%).
Vnímám to, jako nepříjemný fakt. Prodej nových nemovitostí je u nás zcela zanedbatelný a dopad tedy bude asi na několik tisíc domácností ročně. Na všechny však dopadne zvýšení stavebních prací spojených s bytovou nemovitostí, což je vážnější. Stav našeho stávajícího bytového fondu není zrovna ideální a navýšení DPH tento problém ještě prohloubí. A to i plátcům DPH, protože díky osvobození od daně při pronájmu bytů se krátí i možnosti odpočtu na vstupu.

V sázce byla také varianta 20% DPH, která nakonec neprošla.
Každý ušetřený procentní bod je dobrý. Chápu, že náš stát není v dokonalé finanční kondici a deficit je třeba řešit. Je nám však také jasné, že jsou i jiné cesty. Zvláště u fungování státních i komunální úředníků utíká zemi daleko více peněz, než kolik se tímto krokem dovybere.

Zvýší se podle vás tento rok zájem o koupi nového bydlení, protože se lidé budou obávat zdražení kvůli DPH?
Je to možné a v procentech to může být i vysoký nárůst, ale v nominálních číslech to bude pár stovek či tisíc případů za celou republiku. Dojde-li k tomu, bude kocovina poté o to horší. Ideální je kontinuální vývoj - růst počtu zrealizovaných případů. Určitě ale budou lidé urychlovat svoji výstavbu rodinných domků.

Vyplatí se vůbec letos na koupi spěchat? Nejde zase jen o záminku  developerů ke zvýšení prodejů?
Na koupi nemovitostí se nikdy nevyplatí spěchat. Taková koupě musí proběhnout po dobré rozvaze, pečlivém výběru. Jde o dlouhodobou investici. Je-li člověk připraven finančně na koupi a následnou údržbu, mentálně na odpovědnost za péči o majetek, rady od realitních odborníků na vývoj trhu může ponechat stranou. Důležitější je najít vhodnou nemovitost. Taková koupě se vyplatí vždy a obráceně ani obecně nejvhodnější doba nepomůže, pokud člověk výše uvedené podcení.

Nemají už nyní developeři vysoké marže a DPH bude jen další důvod ke zdražení, ačkoli by to nebylo zas tak nutné?
To si nemyslím, jde vždy o poměr poptávky a nabídky. Je-li poptávka slabá, nemůže si nikdo dovolit zvyšovat ceny, chce-li prodat. Marže jsou u developerů velmi rozdílné. Jsou jinak šikovní při pořizování pozemků i sjednávání cen stavebních prací, rozdílní obchodníci, jinak mají drahé financování. Někteří nebudou nuceni ceny zvýšit, jiní raději development zabalí.

Na trhu je mnoho neprodaných nových i starších nemovitostí. Je pravděpodobné, že je budou Češi upřednostňovat a situace tak  paradoxně pomůže „doprodat“ starší nemovitosti?
Bytový trh jsou z 95% starší nemovitosti a pouze změna DPH u nových trh neovlivní. S počty poptávajících spíše hýbou příjmy domácností, dostupnost a cena peněz, počty domácností bez bydlení, vývoj cen nájmů, apod. Trh potřebuje oživení hlavně v počtu realizovaných obchodů, pouze zvýšením DPH u nových nemovitostí se však počty prodaných starších o moc nezvýší.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy