ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Hypotéky v nejbližší době nezlevní

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny.  Hypotéky v nejbližší době nezlevní

2.2.2023 - Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti. Dnešní rozhodnutí centrálních bankéřů tak znamená, že hypotéky, které jsou nejdražší od devadesátých let minulého století, jen tak nezlevní.

"To je velmi špatná zpráva pro všechny, kteří chtějí hypoteční úvěr využít pro pořízení vlastního bytu či domu. Kvůli nebývale vysokým úrokům a také přísnějším podmínkám pro posuzování žadatelů platných od loňského jara na hypotéku už nedosáhnou," zhodnotil současnou situaci Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Nedostupné hypotéky zásadně ovlivňují realitní trh, protože kupující s hypotékou tvoří jeho podstatnou část. Jen v Praze se na celkových prodejích nových bytů dlouhodobě podíleli padesáti procenty. Loni však tento podíl klesl na deset procent. Reakce byla okamžitá, realitní trh výrazně propadl. Podle statistik společnosti Ekospol se v hlavním městě v loňském roce prodalo jen 2400 nových bytů, což bylo nejméně za 20 let. Zásadní vliv měla právě nedostupnost hypoték.

Problémy však budou mít i desítky tisíc domácností, kterým v letošním roce končí fixace hypotéky. Zatímco často mohou mít úrok kolem dvou procent, nyní průměrná úroková sazba přesahuje šest procent. Reálně to znamená, že jen na hypotečních splátkách zaplatí měsíčně o mnoho tisíc více, ročně se jim splátky mohou zvednout i o více než sto tisíc korun. To je výrazný zásah do rodinného rozpočtu i v normální době, natož nyní, kdy se inflace pohybuje ve dvouciferných číslech a zásadně zdražují i zboží a služby.

Závěr je jednoznačný. Hypotéky v nejbližší době levnější nebudou, a proto se nezlepší ani dostupnosti vlastního bydlení.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:Začátek roku nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Sazby dál stagnujíDostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovatDostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovatCentrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?
Hypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procentHypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procentDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují

 

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy