Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

20.1.2023 - Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

Úterý 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Daňové přiznání se podává na zdaňovací období roku 2023, tj. dopředu, ne zpětně jako v případě daně z příjmu. Rozhodující je stav k 1. lednu daného roku, tj. nyní k 1. 1. 2023.

Kdo podává daňové přiznání?

Musí je podat všichni, kteří v roce 2022 nově nabyli do svého vlastnictví jakoukoli nemovitost, například pozemek, zdanitelnou stavbu, bytovou či nebytovou jednotku, anebo pokud zaevidovali krajinný prvek na svém pozemku. V případě nabytí nemovitosti do vlastnictví bude následovat povinnost uhradit daň z nemovitosti. Pokud vlastník na svém pozemku zaevidoval krajinný prvek, daň se mu naopak sníží.

Informovat finanční úřad o prodeji, darování či jiném způsobu pozbytí nemovitosti je také třeba. Pokud již osoba žádné jiné nemovitosti nemá, postačí písemné oznámení, které doručí v zákonné lhůtě na finanční úřad. Ti, kteří prodali jen část ze svého nemovitého majetku, musí také podat daňové přiznání, které bude reflektovat nový stav.

Povinnost podat daňové přiznání mají také poplatníci, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, takže došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně. Změnou, která následně rozhodne o výši daně, je také změna výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí.

Jak podat daňové přiznání?

Finanční úřad doporučuje podat daňové přiznání prostřednictvím on-line finančního úřadu, kde může mít každý občan svou Daňovou informační schránku plus (DIS+).

Tam se lze přihlásit prostřednictvím Identity občana, resp. Bankovní identity. Přiznání lze také podat prostřednictvím své datové schránky. Tyto způsoby umožní nikam nechodit a podat přiznání z pohodlí domova.

Navíc, u daně z nemovitých věcí tam lze využít nové služby předvyplnění daňového přiznání údaji z posledního přiznání, takže se nemusí znovu vypisovat nemovitosti, které vlastník přiznal již v některém z minulých let.

Dále v DIS+ může vlastník využít také nové služby Ověření na katastru nemovitostí, pomocí kterého je možné porovnat údaje ve vyplněném daňovém přiznání s údaji v katastru nemovitostí ještě před odesláním daňového přiznání na finanční úřad.
Daň z nemovitosti

Ani poplatníci, kteří podávají daňové přiznání poprvé, se nemusí elektronického přiznání bát. Na stránkách je velmi podrobný průvodce. Ti, kteří se přihlásí do DIS+, jej najdou v sekci Formuláře – Nový elektronický formulář – Daň z nemovitých věcí – Vyplnit z průvodce. Ti, kdo se nebudou přihlašovat do DIS+, najdou průvodce v sekci Elektronické podání pro Finanční správu – Elektronické formuláře – Daň z nemovitých věcí – Vyplnit průvodce.

Daňové přiznání lze také odevzdat osobně

Daňové přiznání lze také odevzdat osobně na podatelně příslušného územního pracoviště finančního úřadu, nebo jej zaslat poštou. Odpovědi na nejčastější dotazy si můžete přečíst přímo na stránkách Finanční správy

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Konec roku se blíží a s ním i termíny daňových přiznáníKonec roku se blíží a s ním i termíny daňových přiznáníKdo nemusí přiznání podat, které nemovitosti mají výjimku a jaké termíny je dobré si hlídat?Kdo nemusí přiznání podat, které nemovitosti mají výjimku a jaké termíny je dobré si hlídat?Jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání?Jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání?Daň z nemovitosti – platí se už i za remízekDaň z nemovitosti – platí se už i za remízekMáte spolubydlícího? Musíte podat daňové přiznáníMáte spolubydlícího? Musíte podat daňové přiznání

 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy