Vyznáte se v realitních inzerátech? Zkratek v nich je spoustu. Co která znamená?

Vyznáte se v realitních inzerátech? Zkratek v nich je spoustu. Co která znamená?

25.7.2022 - To, že druhé nadzemní podlaží je označováno jako první patro a ne druhé, už většinou tušíme. Ovšem zkratek a speciálních termínů, které v realitních inzerátech najdete, je mnohem více. A někdy člověk jen vzdáleně tuší, co to tak může znamenat. Přitom některé pojmy jsou docela podstatné – například pro to, jak velký bude váš byt, či kolik za něj doopravdy zaplatíte.

OV a DV znamenají rozdílné typy vlastnictví

Osobní vlastnictví je byt či jiná nemovitost v soukromém vlastnictví osoby. Jestliže vám někdo nabízí byt v OV, měl by být zapsán sám nebo s dalším spoluvlastníkem v katastru nemovitostí na listu vlastnictví. Pozor na to spoluvlastnictví – s prodejem musí souhlasit všichni spoluvlastníci.

DV je družstevní vlastnictví, takže byt je v majetku bytového družstva a člen družstva má byt v pronájmu. Není to však běžný pronájem jako například když si pronajmete byt soukromém bytovém domě. Družstevní pronájem je součástí práv členů družstva a vlastně je to cíl bytového družstva – uspokojit bytové potřeby svých členů.

Pokud budete tedy kupovat družstevní byt, nejde přímo o koupi, ale o převod práv a povinností člena družstva. V tomto případě bude třeba znát obsah slova anuita. Výstavbu družstevních bytů financuje družstvo a finanční prostředky, které si třeba půjčilo u banky, členové družstva postupně splácejí ve formě měsíčních splátek. Anuita pak je částka dosud nesplacená družstvu. Jestliže je družstevní byt zatížený anuitou, je nutno s tímto měsíčním výdajem počítat. Ale o anuitu by měl být zase levnější členský podíl, který kupujete.

Podlahová plocha, výměra, plocha užitná a obytná

Podlahová plocha součtem celé plochy bytu a pozor – započítávají se do ní i vnitřní příčky. Ty totiž bývají variabilní – někdo nějakou zbourá, jiný novou postaví. Ale podlahová plocha zůstává stále stejná. Nelze s ní však počítat, když přemýšlíte, zda se do nového bytu vejde váš dosavadní nábytek. Do podlahové plochy se totiž započítává i plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou skříně ve zdech, vana, sprchovací kout a podobné pevně vestavěné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu. Naopak se do podlahové plochy nezapočítávají balkony, lodžie, terasy či atria.

Užitná plocha pak je výměra jednotlivých místností v bytě. Nejsou započítány příčky, ale počítají se vestavěné prvky, a navíc rozměry sklepu, balkónů, terasy, pokud jsou používány výhradně vlastníky daných bytových jednotek.

A dalším používaným pojmem je obytná plocha. Ta vymezuje pouze vnitřní výměry obytných místností, ale pouze těch určených k bydlení. Což znamená, že místnost musí mít alespoň 8 m2, musí být přímo osvětlená, větratelná a vytápěná. Proto tato výměra nezahrnuje například koupelny, chodby, šatny, komory a podobné prostory.

U domů je potřeba rozlišovat plochu zastavěnou a obytnou

Plocha pozemku vyjadřuje celkovou velikost pozemku, včetně všech zastavěných ploch. Zastavěná plocha pozemku je pak součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Takže je to třeba rodinný dům, stodola, kůlna, garáž a podobně. Pokud chcete získat informaci, jak velkou budete mít u domu zahradu, vězte, že to není plocha pozemku. Raději si nechte doplnit od makléře podrobnější informace.

U pozemků je důležitý druh jeho využití

Pokud je v inzerátu uveden stavební pozemek, znamená to, že v územním plánu obce je tento pozemek plánován k zastavění, buď pro účely rodinných či bytových domů nebo jako komerční plocha či k dalším veřejně prospěšným účelům. Stavební pozemky bývají často zasíťovány a bývá k nim zřízena pevná cesta.

Ne všechny stavební pozemky jsou určeny pro výstavbu domů k bydlení. Pokud je v inzerátu uvedeno, že jde o komerční pozemek, je ještě otázkou, jaké možnosti skýtá aktuální územní plán. Většinou jde o pozemek určený pro výrobní činnost, skladování, provozování zemědělství, různých služeb a řemesel.

Realitní makléři nabízejí také lesních pozemky, ornou půdu či zahradu, nebo rybník. Na těchto pozemcích však nebudete moci podnikat nic jiného, než pro co jsou zákonem určeny. Na to je třeba již při výběru pamatovat a neoddávat se představám, že s každým pozemkem si majitel může dělat, co si bude přát.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Jak se stát spoluvlastníkem nemovitosti Jak se stát spoluvlastníkem nemovitosti
Nemovitost, v níž je rodinná domácnost, nelze zastavit bez souhlasu druhého manžela Nemovitost, v níž je rodinná domácnost, nelze zastavit bez souhlasu druhého manželaProč je dobré se seznámit při koupi bytu s domovním řádem? Proč je dobré se seznámit při koupi bytu s domovním řádem?Vyloučením z bytového družstva zaniká právo nájmu k bytu Vyloučením z bytového družstva zaniká právo nájmu k bytuJaký je rozdíl mezi ubytovací jednotkou a bytem? Jaký je rozdíl mezi ubytovací jednotkou a bytem?


 

Jindra Svitáková

odebírat zprávy