Stavební pozemky. Investice, která se dlouhodobě vyplatí

Stavební pozemky. Investice, která se dlouhodobě vyplatí

14.12.2018 – Ceny stavebních pozemků budou vždy stoupat, protože nebudou přibývat... Zamyslíme-li se nad tímto sdělením, zjistíme, že z pohledu dlouhodobých investic se jeví koupě pozemků za účelem dalšího prodeje stále jako velmi výhodná. Pro mnohé kupující nejsou ovšem pozemky pouze místem pro výstavbu, ale také dlouhodobou investicí. Vyplatí se taková investice?

Největší procento zájemců o koupi pozemku stále tvoří lidé s plánem výstavby rodinného domu. Ve větších městech je často využíváno menších pozemků s plánovanou výstavbou řadových domů. V menších obcích jsou pak vyhledávány rozsáhlejší pozemky, které zaručují větší soukromí budoucím vlastníkům rodinných domů.

Tento rozdíl zájmu je přímo úměrný cenám pozemků ve městech a na venkově. Vzhledem k jedinečnosti každé stavební parcely zde platí, víc než kdekoliv jinde, že při koupi rozhoduje nejen cena, ale také rychlost. Klíčovým faktorem koupě pozemku bývá možnost napojení na inženýrské sítě. Zájemci mohou najít také pozemky od developerských společností, které bývají kompletně zasíťovány včetně výstavby příjezdové komunikace.

Když se podíváme na ceny pozemků v České republice před pěti, deseti, či dvaceti lety s největší pravděpodobností jsou nyní ceny vyšší než tehdy. Pěkných stavebních pozemků je stále méně, proto lze očekávat růst cen i v dalších letech. Stejně jako u jakékoliv jiné nemovitosti i zde platí, že je důležité vše pečlivě prověřit. Zejména možnosti budoucí výstavby, napojení na inženýrské sítě a veškeré právní náležitosti. 

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy