ČNB zvýšila sazby. Jak se to projeví u hypoték?

ČNB zvýšila sazby. Jak se to projeví u hypoték?

26.9.2018 - Bankovní rada ČNB na svém dnešním zasedání podle všech předpokladů zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Jak moc se tyto změny projeví v úrokových sazbách hypotečních úvěrů?

Ač změny sazeb ČNB ovlivňují hypoteční sazby nepřímo, pro hypotéky to není dobrá zpráva. Zvyšování sazeb zpravidla předznamenává navyšování cen zdrojů, kterými se banky financují, a to se dříve nebo později promítne zdražením úvěrů poskytovaných občanům a firmám. A tedy i hypoték.

Souvislost mezi vývojem sazeb ČNB a sazbou hypoték velice dobře dokumentuje následující graf. Jak je z grafu patrné, zvýšení sazeb ČNB se do sazeb hypoték promítá výrazně rychleji, než když je tomu opačně a ČNB sazby sníží.

Aktuální situace na trhu hypoték je taková, že řada bank se zdražováním hypoték vyčkávala. V říjnu začínají platit nová pravidla pro posuzování příjmů žadatelů, což generovalo zvýšenou poptávku o úvěrech, což přimělo některé banky se zdražováním vyčkat a pokusit se získat nové klienty a navýšit svůj tržní podíl. Toto období je však u konce a do toho přichází zvýšení úrokových sazeb ČNB.

Co to udělá s cenami hypoték?
Vzhledem k tomu, že trh zvýšení sazeb ČNB očekával, domníváme se, že banky, které sazby zvyšovaly v posledních cca 2 týdnech tuto změnu sazeb ČNB již ve svých nových cenách do jisté míry zohlednily, takže tlak na růst cen by nemusel být tak silný. Na druhou stranu je na trhu několik bank, které ceny hypoték několik měsíců držely dole nebo sazby dokonce snižovaly a zvýšení sazeb ČNB pro ně může být dobrým argumentem pro zvýšení sazeb.

Průměrná nabídková sazba hypoték do 80 % LTV byla v srpnu 2,6 % (měřeno indexem GOFI 80). V září očekáváme nárůst indexu ke 2,7 % a na konci roku v našem modelu počítáme s průměrnou nabídkovou sazbou okolo 2,9 %.

ČNB sazby hypotéky

Luboš Svačina

odebírat zprávy