Hypoték se poskytuje méně. Proč?

Hypoték se poskytuje méně. Proč?

30.5.2018 - Zájem o hypotéky oproti loňskému roku mírně opadl. Část poptávky místo bank nyní financují stavební spořitelny. Jak se bude trh vyvíjet v následujících měsících?

V dubnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 7896 hypotečních úvěrů, což je o necelých 8 % méně než loni. Díky rostoucí průměrné částce, kterou si lidé půjčují – v dubnu to bylo 2,137 mil. Kč, objem sjednávaných hypoték meziročně klesl jen o 4 % na 16,9 mld. Kč. V součtu za první 4 měsíce letošního roku hypoteční banky zaostávají za loňskými výsledky o 6,6 miliardy Kč.

"Na trhu se začíná se zpožděním projevovat loňská restrikce maximálních LTV a zpřísnění v oblasti posuzování příjmů. A negativní vliv na objemy sjednávaných hypoték má také nedostatek vhodných nemovitostí ke koupi a s ním spojený růst cen nemovitostí," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Kromě výše uvedeného také platí, že část hypoteční produkce se realizuje v úvěrech ze stavebního spoření. Hypoteční trh však i přes letošní mírné zpomalení směřuje k 3. nejlepšímu výsledku v historii. Podle našeho expertního modelu by se objem sjednaných hypoték měl v letošním roce pohybovat okolo 210 mld. Kč. Kompletní článek naleznete v aktuálním vydání realitního magazínu REALITYČECHY, který si můžete nyní zde bezplatně stáhnout

reality čechy 2018 05

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy