Reality v USA – Co se stalo s hypotečním trhem v USA?

Reality v USA – Co se stalo s hypotečním trhem v USA?

21.7.2008 – V polovině loňského roku zaznamenaly Spojené státy americké velký záchvěv realitního trhu způsobený strmým pádem cen akcií velkých hypotečních bank. Tato situace, kterou předvídala řada odborníků již několik let, byla způsobena zejména velkou benevolencí bank při schvalování hypotečních úvěrů. Leckdo by mohl říci, že si za to banky mohly tak nějak samy. Konkurenční boj jednotlivých bank byl tak silný, že podmínky pro získání hypotečního úvěru byly mnohdy jen formalitou. Standardem se téměř staly také hypoteční úvěry na cílové částky vyšší než samotná cena nemovitosti.

V posledních letech začal americký dolar dlouhodobě oslabovat a ekonomika USA zaznamenala první rány, jenž zapříčinily značnou míru propouštění. O největší podíl nezaměstnanosti se postaraly zejména obří společnosti. Nutnost propouštění se nevyhnula také automobilovému průmyslu, který byl dlouhodobě jedním z tahounů americké ekonomiky.

Bylo jen otázkou času, kdy dojde k nesplácení jednotlivých hypotečních úvěrů a následně k dražbám zastavených nemovitostí. V mnoha případech ovšem aktuální tržní cena vydražené nemovitosti nedosahovala výše aktuálního zůstatku hypotečního úvěru a banky okamžitě zareagovaly navýšení úrokových sazeb, tak aby co nejvíce zmírnily vzniklé ztráty. Bohužel tato reakce přišla v mnoha případech velmi pozdě a ne jednu banku následně čekalo ukončení činnosti. Namísto záchrany situace nastal přesný opak a počet nesplácejících se ještě zvýšil právě z důvodu navýšení hypotečních splátek. O pomoc se také snažila vláda tlakem na FED (americká centrální banka), aby došlo ke snížení diskontních úrokových sazeb, ale hypoteční trh byl již ve velmi špatném stavu.

Nejedená se o první a zajisté ani o poslední podobnou krizi, ale snad se tentokrát trh poučil a případným výkyvům bude v budoucnu odolávat lépe. Tato situace na realitním trhu v USA se také postupně přesunula do Evropy. Ta ovšem byla již připravena a reagovala velmi pružně bez větších ztrát. Mnohé evropské banky byly předvídavější při schvalování hypotečních úvěrů a mnoho klientů odmítli i za cenu, že přijdou o nemalý zdroj svých příjmů. Stejně tak nebyly příliš rozšířené hypoteční úvěry na více jak 100% ceny nemovitosti. K určitému zpřísnění získání hypotečních úvěrů, ale přece jen došlo a to zejména poměrem úvěrové částky k hodnotě nemovitosti a příjmu žadatele.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy