Podlahové topení, základní výhody a nevýhody

Podlahové topení, základní výhody a nevýhody

30.11.2008 - Téměř každý, kdo se chystá na stavbu rodinného domu, řeší jako jednu z nejzákladnějších otázek budoucí vytápění. Ceny energií stále stoupají a tak už nejde pouze o komfort bydlení, ale i o energetickou náročnost. Kromě klasických radiátorů se čím dál častěji setkáváme s možností vytápění rodinných domů a bytů formou podlahového vytápění. Výhody a nevýhody vytápění pomocí radiátorů jsou dlouhodobě známy, proto dnes nebudeme technicky popisovat jednotlivé systémy, ale pokusíme se odpovědět na základní otázky proč si pořídit či nepořídit podlahové vytápění a součastně se pokusíme porovnat jednotlivé systémy v základních parametrech.

Co je podlahové vytápění?
Podlahové vytápění je nízkoteplotní energeticky nenáročný systém vytápění, určený pro všechny obytné prostory. Potřebná konstrukční výška 11-14 cm umožňuje využití nejen v novostavbách, ale i při rekonstrukcích. Skříňka rozdělovače dává možnost zabudování do každé stěny a je vhodným a nerušivým doplňkem interiéru. Instalováním podlahového vytápění můžeme v domě nebo bytě dosáhnout stavu, kterému se říká tepelná pohoda. Je to stav, v němž jsou v jednotlivých místnostech ideální teplotní podmínky: není příliš teplo ani příliš zima a cítíme se příjemně, aniž by jsme se museli neustále oblékat či svlékat. Sálavý způsob vytápění, tedy rovnoměrné šíření teplého vzduchu z velké plochy (z podlahy), dokáže vytvořit a udržet tepelnou pohodu v celém obytném prostoru. Podlahové topení tvoří stovky metrů potrubí a proto se dělí na několik okruhů, délka topné trubky jednoho okruhu nesmí být delší než 120bm. Tyto okruhy jsou ovládány pomocí ventilů umístěných na rozdělovači a sběrači topné vody, který je umístěn v lakované skříni. Úsporný provoz je zajištěn speciálními armaturami a dalšími regulačními prvky pro bezstarostné topení.

Základní porovnání:

Podlahové vytápění: Proteplením podlahy a rovnoměrnou distribuci tepla v místnosti je dosaženo pocitu tepelné pohody. Zamezuje nežádoucímu proudění vzduchu, které působí negativně na zdraví.

Klasické radiátorové topení: Tepelný zdroj nedokáže zajistit rovnoměrnou distribuci tepla po místnosti. Mezi radiátorem a chladnějšími místy vzduch cirkuluje a víří tak prach. Podlahové vytápění nabízí rozložení teploty v místnosti prakticky totožné s ideálním průběhem: nejteplejší je podlaha, místnost je stejnoměrně vyhřátá a pod stropem prostor pomalu chladne. Oproti tomu klasické radiátorové vytápění nezajišťuje dostatečný teplený komfort v oblasti podlahy, teplo se naopak koncentruje pod stropem.

Výhody podlahového vytápění

Maximální pocit tepelné pohody
Působí příznivě na lidský organismus. Oproti klasickému radiátorovému vytápění zajišťuje zvýšení sálavé topné plochy a současné snížení teploty vzduchu. Umožňuje zvýšit vlhkost vzduchu bez následné kondenzace par a vyrovnání teplot stěn. Navíc tak dosáhneme rovnoměrného rozložení teploty v celém prostoru.

Maximální hygiena provozu
Nevíří vzduch -  stěny a topné plochy tedy neznečišťuje unášený prach. Systém tak zajišťuje ve vytápěných místnostech kvalitní mikroklima. Minimální vlhkost stěn brání vzniku plísní a mikroorganismů. Snižuje se tak riziko alergií.

Moderní nízkoteplotní vytápěcí systém
Podlahové vytápění zaručuje energeticky úsporný provoz. Je zabudované v podlaze a proto nenarušuje architektonické řešení a design interiéru. Patří mezi velkoplošné sálavé topné systémy. Z vytápěné plochy – podlahy – se teplo šíří rovnoměrně do celého prostoru. Teplota vody, která proudí trubkami v podlaze, je nižší než 50 °C, což představuje vysokou provozní úsporu energie.

Úspornost při instalaci i v provozu
Dokonalé sladění jednotlivých komponentů zaručuje nízké náklady na instalaci. Relativně nízká teplota vody snižuje spotřebu paliva. Systém vyžaduje velmi malý objem topné vody: 0,5 l na 1 m? topné plochy. Optimální tepelnou pohodu navíc získáte s úsporou energie až 10%, protože ve srovnání s tradičními vytápěcími systémy může být teplota v místnostech snížená o 2-3 °C.

Široká škála zdrojů tepla
Umožňuje použít jakýkoli nízkoenergetický zdroj tepla (tepelné čerpadlo, solární článek, kondenzační a nízkoteplotní technologie).

Flexibilnost
Systém umožňuje přizpůsobit vytápění jednotlivých místností jejich účelu: například kancelář bude vytápěna jinak než byt nebo chodba.

Využití jakékoli podlahové krytiny (nášlapné vrstvy) jako jsou: plovoucí podlaha (dřevo, lamino), PVC, linoleum, koberec, dlažba, parkety, vlysy, desky

Mezi další výhody podlahového vytápění patří:
- až 20% úspora energie
- přináší komfort a tepelnou pohodu; jde o úsporné, nízkoteplotní sálavé vytápění.
- zabezpečí přiměřený pocit tepla, i když je teplota v místnosti přibližně o 2 °C nižší než při jiných způsobech vytápění. Nejvyšší teplota v místnosti je v úrovni podlahy, uživatel má „nohy v teple“ a nepociťuje chlad. Snížením teploty vzduchu o 3-5 °C při zachování tepelné pohody klesnou provozní náklady o 20 – 30%.
- je vhodné i pro aplikaci netradičních zdrojů energie
- je vhodné do všech typů místností bez ohledu na způsob jejich využívání.
- vyšší bezpečnost místností díky absenci ostrých hran radiátorů
- snadnější úklid místností díky absenci radiátorů
- snadnější malba místností (odpadá nutnost demontáže a zpětné montáže radiátorů)

Nevýhody systému podlahového vytápění

Není jich mnoho, ale přece jenom lze nějaké najít. Mezi nevýhody patří především:
- vyšší náklady na instalaci vytápění než v případě vytápění pomocí radiátorů
- vyšší požadavky na stavební připravenost a na související stavební práce
- neopravitelnost potrubí uloženého v podlaze v případě poruchy bez destrukce podlahy v celé místnosti (tato nevýhoda je však čistě hypotetická, maximálně, když  např. elektrofirma při montáži provrtá topení ve vyšším podlaží)
- pomalejší náběh topení (mezi zapnutím topení a dosažením požadované teploty v místnosti uplynou řádově hodiny oproti minutám v případě topení s radiátory)

Pokud se chystáte pro stavbu rodinného domu stojí za zvážení realizace podlahového vytápění na místo klasických radiátorů. Vstupní investice je sice větší než v případě klasického konvenčního řešení, ale z dlouhodobého hlediska se díky nižší spotřebě energií tento rozdíl vyrovná.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy