Obliba pronájmů chalup v Česku roste

Obliba pronájmů chalup v Česku roste

23.4.2010 - Češi si oblíbili přespávat v cizích chalupách. Ceny pronájmů chat a chalup zůstávají letos stejné jako loni. Rostou snad jen požadavky na ubytování ze strany zájemců, což nutí majitele objektů, aby do nich více investovali.

Cestovní agentury, které zprostředkovávají pronájmy rekreačních objektů nemají o klienty nouzi. Trend tuzemských dovolených je zřejmý: lidé, co tento typ dovolené vyzkoušejí, jedou příště jinam, aby poznali zase jiný kraj.
Již po několik let zaznamenáváme stálý meziroční nárůst českých klientů,“ uvádí Petr Fix majitel společnosti TIPPOBYT. „U nás je zájem o chaty a chalupy přibližně stejný jako vloni. K nárůstu klientů kvůli krizi nedošlo, takže je zřejmé, že klienti si tímto způsobem dovolenou v zahraničí nenahrazují,“ dodává Marek Meitner ze společnosti TOURTREND.
Na úkor Čechů ubylo naopak zahraničních klientů. „Ubytovatelé dříve zvyklí třeba na holandskou klientelu se nyní přeorientovávají, neboť nemají klientelu v podstatě žádnou. Velké zahraniční společnosti sem už téměř klienty nedodávají,“ uvádí Petr Fix. 
Zájemci si svoji chalupu rezervují nejčastěji s půlročním předstihem. Silvestrovské pobyty jsou však výjimkou - běžně se objednávají i rok dopředu. Přestože je ještě nyní z čeho vybírat a volných chalup i termínů je dostatek, kvalitní chaty a chalupy za dobrou cenu jsou často vyprodané.
Zájem je nejvíce o turisticky a cykloturisticky atraktivní oblasti. „Stále vedou jižní Čechy, jižní Morava, Český ráj a perspektivní do budoucna se zdají být Beskydy,“ uvádí Meitner. Slovensko v loňském roce zaznamenalo pokles zájmu, což podle Meitnera způsobilo několik faktorů. „Domníváme se, že to bylo jednak ekonomickou krizí, pak zavedením eura a dále také bezdůvodnou negativní kampaní v českých novinách. Na Slovensku momentálně převažuje zájem o termální lázně na jihu před horami,“ popisuje.
Jak se ale zdá, Slovensko i nadále zůstane mezi Čechy atraktivní. „Naše společnost v letošním roce zaznamenala vyšší zájem o pobyty na Slovensku, přestože jsou pro nás stále vzhledem k přechodu na euro o trochu dražší než v Česku,“ doplňuje Petr Fix. 

Kvalitnější ubytování
Klientela je podle zprostředkovatelských agentur stále náročnější a přibývá zákazníků, kteří vyžadují luxus a na ceně jim zas tak nezáleží. „V požadavcích vedou bazény, možnost venkovního posezení a grilování. Cenová nabídka je samozřejmě velmi široká, od jednoduchých a levných objektů až po luxusní chalupy. Obecně však lze říct, že dovolená na chatě či chalupě je mnohem levnější variantou než dovolená v zahraničí,“ uvádí Marek Meitner.
Postupem roků se zlepšuje také kvalita ubytování, neboť poskytovatelé pochopili, že nelze nabízet rekreační objekty bez časté a pravidelné péče a investic. „Ubytovatelé snad jen málo spolupracují při tvorbě akčních nabídek (akce, slevy last minute). Nejdůležitější je kromě ceny i dobrá a úplná fotogalerie v nabídkách.,“ popisuje časté chyby majitelů objektů Petr Fix.
Průměrný pobyt pro 6 - 8 osob činí 10 - 14 tisíc korun za objekt na týden. Tento typ ubytování volí jak rodiny s dětmi, tak skupiny sportovců a mladých lidí. „Pobyty nezlevnily, ale ceny se také nijak nezvýšily, což není zanedbatelné zjištění,“ poznamenává Fix.
Provize cestovní agentury se pohybuje průměrně v rozmezí 15 - 30%, většinou v závislosti na délce, typu pobytu a ceny. Provizi však nehradí klient, nýbrž majitel rekreačního objektu.
Mnozí ubytovatelé nechápu, že provize agentuře má být určena především k propagaci a často tak svěřují své objekty agenturám s minimální provizí. Ty však z pochopitelných důvodů do reklamy neinvestují, a proto ani nemohou dosáhnout žádoucího výsledku - tedy obsazenosti,“ kroutí hlavou Marek Meitner.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy