Reality Plzeň: ceny pozemků vzrůstají, trendem rekreační objekty k trvalému bydlení

Reality Plzeň: ceny pozemků vzrůstají, trendem rekreační objekty k trvalému bydlení

16.11.2009 - Západočeská metropole zaznamenala během letošního roku pokles cen bytů, a to hlavně těch starších, až o 20%. Naopak pozemky získaly na atraktivitě, což se podepsalo na vyšší pořizovací ceně. Zájem o nemovitosti má i v Plzni upadající tendenci a ke slovu se tak dostává zvýšená poptávka po nájemním bydlení. Velkým trendem poslední doby se ale stává také koupě rekreačních objektů k trvalému bydlení.

Plzeň je z hlediska rezidenčního bydlení po Praze, Brnu, Karlových Varech a Hradci Králové páté nejdražší město České republiky. Atmosféra na trhu nemovitostí zde ale příliš optimistická není. „Začátkem podzimu jsme sice pozorovali jisté oživení trhu, ale nyní opět došlo k útlumu,“ hodnotí aktuální situaci Jitka Šupíková z plzeňské realitní kanceláře Magnio. Obecně tu převažuje nabídka nad poptávkou, a to především u panelových bytů. Týká se to především sídlišť v částech Lochotín a Skvrňany. „Zde se velmi často objevuje problém s nutností prodeje z důvodu neschopnosti splácení hypotečních úvěrů nebo úvěru ze stavebního spoření. Jedná-li se o nemovitost zakoupenou v loňském roce, rozdíl mezi aktuální prodejní cenou a pořizovací před rokem může být až 20 procent,“ upozorňuje Zdeněk Míčka, manažer plzeňské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ. Nejmenší zájem ze strany kupujících je o větší panelové byty (3+1 a 4+1). Ty menší ale mají podle Míčka velkou naději do budoucna. „V malých panelových domech vidím potenciál. Momentálně se řadí do nepříliš zvučného přívlastku „panelový“, ten však bude časem přehlušen poptávkou a díky přijatelnějším cenám zajímavý pro mladé páry či jednotlivce,“ předvídá.

Malé byty stále vítězí
Pokles cen zasáhl ale také byty mimo panelová sídliště. „U nových bytů se nyní ceny pohybují v úrovni cca 35.000 Kč za m2, což je v porovnání s minulým rokem pokles asi 8 procent. Ceny starších bytů dosahují úrovně v průměru 23.000 Kč/m2, což je o cca 17% méně než vloni,“ uvádí Ondřej Novotný z poradenské společnosti v oblasti realit King Sturge. „Například byt 2+1 v udržovaném, původním stavu, v atraktivní čtvrti Plzeň-Slovany stál ještě koncem roku 2008 1.790.000 korun a nyní srovnatelný byt není prodejný za 1.490.000 Kč,“ porovnává situaci Jitka Šupíková. Cenu bytu stále ovlivňují dva faktory: lokalita a nabídka. Z tohoto hlediska se tak na výsluní budou i nadále objevovat městské části Slovany, Černice, Bory a Doubravka. „Jako méně atraktivní jsou hodnoceny Vinice. Tato lokalita je zatím nedoceněná hlavně z hlediska rychlé dostupnosti centra Plzně,“ říká Šupíková. Největšímu zájmu mezi byty se obecně těší malé startovní byty o velikosti 2+1, nejlépe cihlové, které nevyžadují celkovou rekonstrukci a jejich cena se pohybuje okolo 1,3 milionu Kč.                              

Nové projekty ve městě i přes nepřízeň situace přesto tu a tam vznikají. Po Praze, Brnu a Karlových Varech se na Plzeň zaměřila pozornost zahraničních developerů rezidenčních nemovitostí (např. Hochtief CZ, UBM Bohemia) a připojili se tak k řadě lokálních developerů, kteří ještě před krizí připravili velké množství nových projektů, a to jak bytových komplexů, tak i projektů rodinných domků, které jsou na trhu k dispozici.

Zatímco ceny bytů klesaly, opačný trend probíhal u pozemků. „Ceny pozemků zde meziročně vzrostly asi o 15%. Mnohem více šly nahoru ale třeba na Karlovarsku, a to přibližně o 40%, tedy  na úroveň cca 1.300 Kč za m2,“ porovnává Novotný z King Sturge.

Co se týká rodinných domů, tak zde podle slov Jitky Šupíkové nešly ceny nijak dramaticky dolů. „Přesto i v tomto segmentu naše společnost zaznamenala určitý útlum a klienti se mnohem víc než dříve zaměřují na výběr lokality, v které se nemovitost nachází,“ komentuje. Jako atraktivní do budoucna vidí městské nebo příměstské chatové lokality s dobrou dopravní dostupností, které se z rekreačních částí změní na trvale obydlené. „Usuzuji tak vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu o rekreační chaty uzpůsobené anebo upravitelné k trvalému bydlení,“ prozrazuje jeden z trendů Šupíková z realitní společnosti Magnio.

Čtěte také:
Statistiky průměrných cen bytů v Plzni naleznete zde
Foto zdroj: plzenska.com

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

odebírat zprávy