Bez realitky? Ve světě skoro neznámý pojem…

Bez realitky? Ve světě skoro neznámý pojem…

12.6.2009 - Často slýcháme, že je v České republice každoročně realizováno cca. 50% všech prodejů nemovitostí bez účasti realitní kanceláře. Bez realitky je sice jedna z alternativ prodeje nemovitostí ovšem většina odborníků tento postup nedoporučuje.

Obchod s nemovitostmi je oblastí, ve které se každoročně zobchodují miliardy korun. Většina investic do nemovitostí je realizována za účelem bydlení. Průměrně se v České republice stěhuje obyvatel 2x za život. V některých západních zemích je toto číslo mnohonásobně vyšší. Průměr ČR svědčí o tom, že je pro obyvatele koupě nemovitostí bezesporu jednou z největších životních investic. Prodej bez účasti realitní kanceláře má ovšem dva protipóly.

Bez realitky - ano
Prodej nemovitostí přes soukromé inzeráty a na doporučení známých má v České republice dlouholetou tradici. V letech 1945-1989 realitní kanceláře de facto neexistovaly a proto jedinou možností, jak prodat nebo koupit reality, bylo sledovat inzeráty v tisku nebo se poptávat v práci, mezi známými apod. O zdárný přepis vlastnických práv se starali notáři, kteří sepisovali kupní smlouvy. Předání kupní ceny probíhalo ve většině případů v hotovosti právě v den podpisu kupních smluv. V dnešní době se s tímto postupem stále setkáváme. Největší výhodou realizace prodeje nemovitostí tímto způsobem je bezesporu úspora finančních prostředků pro zprostředkovatele (realitní kancelář).

Bez reality - ne
Nákup a prodej nemovitosti za účasti realitní kanceláře je v západních zemích věcí naprosto samozřejmou. Např. ve Francii je běžné, že má rodina svého právníka, lékaře a realitního makléře. Ten se schopen zprostředkovat koupi či pronájem nemovitosti na celém území republiky. Stačí zadat požadavky a vše je neprodleně řešeno. U nás se s tímto postupem často nesetkáváme. Realitní makléři působí většinou v dané oblasti a v případě vzdálenějších obchodů zapojují do spolupráce další zprostředkovatele. Prodej nemovitosti bez účasti realitní kanceláře většina odborníků nedoporučuje, Nejde pouze o prohlídku nemovitosti se zájemcem, ale také o zařízení všech formalit, zajištění právní pomoci, realizaci stěhování apod. Dobrá realitní kancelář by měla být schopna splnit všechny kroky spojené s prodejem či pronájmem nemovitosti. Největší výhodou je eliminace rizika spojeného s převodem hotovosti. Při přepisu nemovitosti bez účasti realitní kanceláře se můžeme setkat s kupními smlouvami vyhotovenými „na koleni“ bez patřičné právní jistoty. Předávání hotovosti oproti podobným smlouvám může být velmi riskantní.

Doporučujeme také
Jak poznat seriózní realitní kancelář při koupi nemovitosti

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy