Byt ve městě nebo dům za městem?

Byt ve městě nebo dům za městem?

21.5.2009 - Bydlet v novém bytě ve městě nebo raději v rodinném domku za městem? Podobné dilema řeší asi stovky českých rodin každý den. Rozhodli jsme se porovnat dva developerské projekty a zjistit, která varianta je výhodnější. Vybrali jsme si nový byt 3+1 v Olomouci a bungalov o stejné velikosti ve Vrahovicích u Prostějova. Oba projekty od sebe dělí cca. 15 minut jízdy po dálnici.

Byt Olomouc
Nový byt 3+1, který nabízí realitní kancelář DUO REAL, se bude nacházet v Olomouci, nad Fakultní nemocnicí, Mošnerova ulice. Velikost bytu včetně terasy činí 108,5 m2. Cena bytu je 3.106.085 Kč vč. DPH.

 


Rodinný dům Vrahovice
Bezbariérově řešený bungalov 3+1 vznikne ve Vrahovicích u Prostějova. Vzhledem k těsné blízkosti s Prostějovem jsou zajištěny veškeré služby, nákupní centra, školy, školky apod. Zastavěná plocha domu vč. zastřešené terasy činí 98m2. Součástí domu je zahrada o celkové výměře 813 m2. Cena na klíč vč. pozemku a inženýrských sítí 3.290.000 Kč vč. DPH. Výstavbu tohoto projektu zastřešují REALITY POLZER z Prostějova.

 

Konzultace
O konzultaci v nelehkém rozhodování jsme požádali manžele Janáčkovi z Olomouce, kteří se rozhodli prodat svůj starý panelový byt a přestěhovat se do nového. Paní Janáčková preferuje menší domek se zahradou, manžel zase byt ve městě. „Mně dojíždění nevadí, manželovi se každý den dojíždět do práce nechce“, uvedla paní Janáčková. Stejně tak, by to prý měly děti složitější s dojížděním do školy. Nicméně zahrada a čerstvý vzduch je také velmi silným argumentem.


Základní pro a proti

Výhody koupě bytu ve městě:
- pohodlná a rychlá cesta do práce a do školy
- žádné další náklady spojené s pořízením bytu vyjma vnitřního vybavení
- velmi dobré kulturní i sportovní vyžití

Nevýhody bytu ve městě:
- přechod z panelového bytu 3+1 do cihlového, byť většího bytu není zas tak radikální změnou

Výhody koupě rodinného domu:
- přechod z bytu do domu
- výhoda zahrady
- čerstvý vzduch

Nevýhody rodinného domu:
- řešení dojíždění
- více náklady spojené s výstavbou (ploty, zahrada apod.)


Porovnání cen
Obě nemovitosti jsou ve stejné hodnotě. U rodinného domu ovšem nesmíme zapomínat na další náklady, jakými je např. výstavba plotů a založení zahrady, což není zahrnuto v ceně. U bytu by měla být cena neměnná, proto lze lépe rozplánovat financování.


Řešení
Nelehký výběr vystihl pan Janáček slovy: „Nemůžeme se rozhodovat podle rozpočtu, tak bude výběr otázkou emocí.“  Manželům Janáčkovým, stejně jako ostatním, kteří řeší podobnou bytovou otázku, doporučujeme projít si okolí výstavby, podívat se kde se nachází např. obchody, kolik je kde zeleně apod. Jedna z nedůležitějších věcí je shlédnutí budoucích plánů celé lokality. Nový byt se může zdát jako horší varianta v porovnání s rodinným domem, ovšem pokud se bude byt nacházet v nové, moderní čtvrti s kompletní infrastrukturou bude zajisté vše vypadat mnohem lépe. Dnešní cesta po staveništi nemusí působit nejlépe, ale třeba za pár let může být právě tohle snem ostatních párů o svém budoucím bydlení.

Podle slov Karla Polzera z Reality Polzer jsou nejčastějšími zájemci mladé rodiny s dětmi, kteří tvoří asi 70% všech zájemců. Stejně jako u nových rodinných domů, tak i u nových bytů lze očekávat v dalších letech navýšení cen těchto nemovitosti. Oba tyto typy nemovitostí mohou sloužit svým majitelům také jako velmi dobrá investice. S tím souhlasí i paní Tomková z DUO REAL, který dodává, že si novostavby svoji cenu drží i v době kdy ostatní typy nemovitostí ztrácí na ceně.

Těm, kteří sní o rodinném domku, můžeme doporučit výstavbu domu na úkor bytu i přesto, že v konečné fázi může být součet nákladů domu vyšší než u bytu. Těm, kteří jsou zvyklí na město a nechtějí dojíždět doporučujeme nový byt. Ten ovšem nejlépe s balkonem nebo terasou.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy