Velká Británie: obavy z navýšení úrokových sazeb

Velká Británie: obavy z navýšení úrokových sazeb

16.6.2014 - Britský hypoteční trh v prvním čtvrtletí navázal na vysoce nadprůměrné výsledky předchozích posledních dvou kvartálů loňského roku. Celkově za první čtvrtletí 2014 suma sjednaných hypoték dosahuje 46,1 miliardy liber, což je 12 miliard více než ve stejném období loňského roku a nejvíce za posledních 5 let.

Rychlost ekonomického oživení a s ním spojený dynamický růst cen nemovitostí, který v některých regionech opět připomíná předkrizovou realitní bublinu, podle ekonomických expertů zvyšuje pravděpodobnost reakce regulátorů a zvýšení úrokových sazeb, což ostatně připouští i guvernér Bank of England, který koncem minulého týdne prohlásil, že zvýšení úrokových sazeb je blíže, než se čeká. Přitom trh očekával navýšení sazeb nejdříve v roce 2015 nebo 2016.

Velká Británie objemy hypoték

Po této zprávě ekonomičtí experti očekávají zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na 0,75 procenta již v letošním listopadu a postupné navyšování v následujících dvou letech, což se samozřejmě promítne také v cenách hypoték, kde je velká část úročena variabilní sazbou. Průměrná nabídková úroková sazba se v tuto chvíli pohybuje podobně jako v České republice kolem 3 procent. V závislosti na LTI a LTV a typu fixace může být ve skutečnosti i nižší.

Úrokové sazby Anglie

Spolu s tím se v Británii také stále častěji hovoří i omezení maximální výše půjčky v návaznosti na poměr mezi příjmy a výší úvěru (LTI loan-to-income ratio), přičemž toto zastropování by se mělo podle posledních návrhů pohybovat kolem 3násobku ročního platu.

Libor Ostatek

odebírat zprávy