Fixní sazby po novém roce míří dolů

Fixní sazby po novém roce míří dolů

3.2.2014 - Z aktuálních statistik makléřské společnosti Golem finance vyplývá, že úrokové sazby hypoték v prvním měsíci letošního roku opět nepatrně klesly. V únoru očekáváme start celé řady dalších kampaní, které budou tlačit sazby dolů. V prvním čtvrtletí nevylučujeme opětovné dosažení 3procentní hranice.

Nejvíce zlevnily 100% hypotéky
Index průměrných nabídkových fixních sazeb hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesl v lednu meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu. GOFI 70 aktuálně dosahuje hodnoty 3,07 procenta. V porovnání s lednem 2013 je nyní hodnota ukazatele nižší o 1 desetinu procentního bodu.

Pokles sazeb jsme zaznamenali také v dalších dvou sledovaných kategoriích. Hypotéky do 85 % LTV meziměsíčně v průměru zlevnily o 4 setiny procentního bodu. Index GOFI 85 klesl z prosincových 3,32 % na 3,28 %. O další dvě setiny procentního bodu klesl také index 100% hypoték. GOFI 100 leden zakončil na 4,42 %. Meziročně jsou nyní sazby 100% hypoték o 32 bazických bodů níže. 

Za aktuálním posunem sazeb stojí především Hypoteční banka resp. ČSOB, Oberbank a nižší sazby nabízí také Sberbank u hypotéky na refinancování. Snížení sazeb pro pásmo LTV 70 – 80 % s 4 a 5letou fixací oznámila LBBW Bank, která však zároveň nepatrně navýšila sazby u ostatních fixací.

Variabilní sazby beze změn
Většina bank na trhu, které nabízejí hypotéky s variabilní úrokovou sazbou, využívá jako referenční sazbu 1měsíční PRIBOR, jehož hodnota od loňského března osciluje kolem 0,3 %. Výsledkem je pokračující stagnace indexu GOFI 70 VAR, který vývoj těchto sazeb mapuje. Jeho hodnota v lednu zopakovala prosincový výsledek – 2,55 %. 

Banky lákají klienty na nižší poplatky
Kromě nižších sazeb banky vycházejí klientům vstříc také snížením nebo dočasným odpuštěním poplatku za vyřízení úvěru (HB, SB) případně prodloužením akce na hypotéku bez poplatku (ČS). Hypoteční banka s příchodem nového roku zásadně překopala sazebník poplatků a v případě poplatku za zpracování hypotéky opustila procentní výpočet výše poplatku a stanovila jej taxativně na úrovni 3900 Kč. Krom toho je nutné zmínit, že na trhu operují 4 banky, které poplatek za vyřízení úvěru v sazebnících vůbec nemají (FIO banka, mBank, GE Money Bank, a Raiffeisenbank). 

Výhled do prvního čtvrtletí 2014
V nadcházejících měsících však očekáváme, a závěr ledna tyto predikce potvrzuje, zahájení kampaní a proobchodních opatření na pobočkách bank, které budou tlačit úrokové sazby opět směrem dolů. Větší pokles očekáváme spíše u reálných, nežli nabídkových sazeb. S nabídkovými sazbami se budou banky snažit příliš nehýbat, nicméně při individuálních jednáních mohou klienti dosáhnout výrazných úspor. V součtu očekáváme, že ukazatel Hypoindex, který měří průměrnou úrokovou sazbu reálně poskytnutých hypoték, bude testovat 3procentní hranici a vyloučeno není ani její další prolomení. Podobné trendy očekáváme i u nabídkových úrokových sazeb, jejichž vývoj ilustrují naše indexy GOFI.

Luboš Svačina

odebírat zprávy