Sazby hypoték se drží na dosah rekordních minim

Sazby hypoték se drží na dosah rekordních minim

7.1.2014 - Prosinec přinesl další snížení nabídkových úrokových sazeb hypoték s fixovanou sazbou. Hypotéky do 70 procent LTV zlevnily na 3,09 %. I přesto, že pokles sazeb v roce 2013 již nebyl tak výrazný, jako v předchozích letech, i tak se bankám v loňském roce podařilo celkový roční průměr stlačit o dalších 40 bazických bodů níže. 

Prosinec ve znamení poklesu fixních sazeb
Průměrná nabídková úroková sazba hypotečních úvěrů, jejichž výše dosahuje maximálně 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV*), v prosinci klesla o 3 setiny procentního bodu, čímž se index po mírném růstu v uplynulých měsících opět vrátil na hodnotu 3,09 %. V porovnání se stejným obdobím roku 2012 byl index o 1 desetinu procentního bodu níže. 

Stagnaci či mírný pokles sazeb registrujeme také u dalších typů hypoték s fixní úrokovou sazbou. Hypotéky do 85 % LTV (GOFI 85) setrvávají na úrovni 3,33 %. Index GOFI 100, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu tzv. 100procentních hypoték, v prosinci klesl o pět setin procentního bodu na 4,44 %. V meziročním srovnání tento typ hypoték (do 100% LTV) zlevnil nejvíce. V prosinci 2012 činil měsíční průměr 4,71 %. 

Také index variabilních úrokových sazeb (GOFI VAR 70) prakticky pokračuje ve stagnaci. Navýšení o 2 setiny procentního bodu jde tentokrát na vrub FIO banky a GE Money Bank, které tyto sazby v prosinci nepatrně navýšily. V meziročním srovnání jsou nyní variabilní sazby na stejné úrovni jako loni.

Vývoj úrokových sazeb

Shrnutí vývoje za rok 2013
Rok 2013 byl rokem dalšího poklesu úrokových sazeb hypoték. I když tempo poklesu nebylo tak rychlé, jako v předchozích letech, a v druhé polovině roku spíše hovoříme o stagnaci, minimálně jeden primát si letošní rok připsal. Index průměrných nabídkových sazeb GOFI70 v loňském květnu prolomil hranici 3 % a po dobu dvou měsíců se udržel na rekordní hodnotě 2,97 %. Tento vývoj následně kopíroval i respektovaný ukazatel HYPOINDEX, jehož hodnota klesla o ještě 2 setiny níže na 2,95 %. Celkový roční průměr indexu GOFI 70 za rok 2013 činí 3,09 %, což v meziročním srovnání znamená propad o 40 bazických bodů. Následující tabulka mimo jiné ilustruje těsnou korelaci hodnot zmíněného indexu s ukazatelem HYPOINDEX, kdy index GOFI70 je s tímto indexem prakticky shodný.

Porovnání úrokových sazeb 2009 - 2013

Výhled do roku 2014
V lednu neočekáváme ve vývoji fixních sazeb žádné výraznější změny. K těm by mohlo dojít až v únoru, kdy banky tradičně nastoupí s akčními nabídkami. Sazby se však podle našich odhadů budou držet v rozmezí 3,00 % až 3,20 % a v tomto pásmu se s velkou pravděpodobností budou pohybovat po celý letošní rok. Při souběhu několika příznivých faktorů a vyhroceném konkurenčním boji však připadá v úvahu i možnost krátkodobého prolomení 3 % hranice.

Variabilní sazby mají výborné podmínky a záleží jen na bankách a jejich přístupu k maržím. V tuto chvíli odhadujeme, že se budou držet i letos na okolo hodnoty 2,50 %, nevylučujeme její prolomení ale jen těsně pod 2,5 %. Co se týče klientských preferencí při výběru typu sazby, tak očekáváme, že v roce 2014 bude největší zájem o 5leté a 3leté fixace. Variabilní sazby budou podle našich odhadů zastoupeny v rozmezí 7-9 % z počtu obchodů.

Úrokové sazby by se měly pohybovat po celý letošní rok na velmi nízkých hodnotách, a to je pro trh dobrá zpráva.

*LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a částkou úvěru

Libor Ostatek

odebírat zprávy