Na účely bydlení letos banky půjčí 200 mld. Kč

Na účely bydlení letos banky půjčí 200 mld. Kč

28.12.2013 - V listopadu banky poskytly hypotéky za 13,4 miliardy korun. V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték tentokrát vzrostl o 1,5 miliardy korun (r/r +11 %). Lépe si vedly i stavební spořitelny, jejichž produkce meziročně vzrostla o 6 %. Bankám se letos daří a silnou poptávku očekáváme i v roce 2014.

Banky v listopadu poskytly 8267 hypoték v celkovém objemu 13,4 miliardy korun, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz. V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték tentokrát vzrostl o bezmála 1,5 miliardy korun (r/r +11 %). Meziroční nárůst tentokrát není tak výrazný, jako v předchozích měsících. Zpomalení tempa růstu je však pouze zdánlivé.

Příčinou tohoto relativního zpomalení růstového tempa je fakt, že v teprve v tomto měsíci dochází k dorovnání datových základen. Dosud bylo jakékoliv meziroční srovnání totiž částečně zkreslené tím, že teprve v letošním roce jsou nově v datech započteny výsledky LBBW Bank a Equa Bank, které až do loňského října svá data neposkytovaly. Mimo data hypoindexu i nadále zůstávají Fio bank, mBank, Oberbank a Waldvirtler Sparkasse Bank. Přitom jejich produkce podle našeho názoru letos dosáhne zhruba 7 miliard korun.  Banky za sebou mají v oblasti hypoték úspěšný rok. Celková suma poskytnutých hypoték i se započtením výše uvedené čtveřice bank podle našeho názoru překoná 155 miliard korun.

A úspěšný bude s vysokou mírou pravděpodobnosti i rok 2014, který může být v mnoha ohledech opět rekordní. Hypotéky budou i nadále pro bankéře prioritou. Vedle toho očekáváme zachování příznivých úrokových sazeb, a pokud by skutečně došlo k dlouho očekávánému oživení reálné ekonomiky, není vyloučeno, že rok 2014 může být opět v mnoha ohledech rekordní. Očekáváme silnou poptávku jak po nových hypotékách a samozřejmě i vysoký zájem o refinancování. Refinanční potenciál, tedy počet hypoték, u kterých v příštím roce končí fixační období, odhadujeme za více než 100 000 kusů.

Rekordních 13,4 mld. Kč trochu jiným pohledem
Avizovaných 13,4 mld. Kč v listopadu poskytnutých hypoték znamená další rekord. Dosud nikdy v historii banky v tomto měsíci nepůjčily prostřednictvím hypoték více peněz. Ani v tomto měsíci to však nejsou pouze nově poskytnuté hypotéky. Podle našeho odhadu v tuto chvíli refinancování tvoří zhruba 36 % celkového vykazovaného objemu. A tuto optiku odráží také následující graf, který v očištěné podobě uvádí objem nově poskytnutých hypoték v letech 2006 – 2013. Ač nominálně letošní listopad je rekordní, nevětší suma nových hypoték byla poskytnuta v předkrizovém roce 2007.

Objem hypoték 2013

Sazby nepatrně rostou
Hodnota ukazatele HYPOINDEX v listopadu vzrostla o 3 setiny procentního bodu na 3,09 %, čímž se HYPOINDEX opět přiblížil našemu indexu GOFI70 na obvyklou odchylku, která dlouhodobě nepřesahuje 5 setin procentního bodu. Aktuální hodnota indexu GOFI 70, který měří průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypoték na českém trhu, činí 3,12 %.  

Stavební spořitelny
Stavební spořitelny v říjnu poskytly svým klientům úvěry v celkové hodnotě 3,7 mld. Kč, což je pouze o 5 milionů méně než v říjnu. V meziročním srovnání však spořitelny objemově rostou o více než 200 mil. Kč. Loni ve stejném období poskytly úvěry za 3,5 mld. Kč (r/r +6 %). Stejně jako ve všech předcházejících měsících největší podíl (57 %) si připsala Českomoravská stavební spořitelna s 2,12 mld. Kč, následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,73 mld. Kč/ 20 %), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,49 mld. Kč/13 %), Modrou pyramidou (0,27 mld. Kč/ 8 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč/ 2 %).

Trh financování bydlení
Celkově banky od začátku letošního roku půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték a úvěrů ze stavebního spoření 183,8 miliard korun. Jak je patrné z následujícího grafu, oba segmenty v letošním roce rostou, přičemž za rekordním číslem stojí především růst trhu hypoték (tažený refinancováním). V procentuálním vyjádření v jedenáctém měsíci trh roste o 22,2 %. V celkovém úhrnu za rok 2013 je nyní téměř jisté, že se započtením bank stojících mimo jakékoliv oficiální statistiky (hypoindexu a Ministerstva pro místní rozvoj) objem poskytnutých úvěrů na bydlení překoná 200 mld. Kč!

Libor Ostatek

odebírat zprávy