Hypotéky letos útočí na rekord

Hypotéky letos útočí na rekord

25.11.2013 - Celková suma v říjnu poskytnutých hypoték přesáhla 14 miliard korun a v součtu od začátku roku potom hodnota poskytnutých hypoték dosahuje bezmála 130 miliard korun. V meziročním srovnání hypoteční trh v letošním roce roste o 32 % a atakuje rekord z roku 2007. Daří se i sektoru stavebních spořitelen, jejich produkce meziročně roste 2procentním tempem. 

Tuzemské banky poskytující svá data serveru hypoindex.cz během října poskytnuly svým klientům 8688 hypoték v celkové hodnotě 14,1 miliardy korun. V meziročním srovnání tento výsledek znamená nárůst o bezmála 40 %. Loni za stejné období suma poskytnutých hypoték činila 10,2 miliardy korun.

V součtu od začátku roku suma sjednaných hypotečních úvěrů činí 129 miliard korun. Jen pro srovnání: v dosud rekordním roce 2007 to bylo touto dobou 120 miliard Kč. Pokud tedy nedojde v posledních dvou měsících k nějakému zvratu, je zřejmé, že banky letos překonají rekord z roku 2007. Tehdy za celý rok suma sjednaných hypoték činila 145,3 mld. Kč resp. 146,1 mld. Kč po započtení tehdy nereportujících bank. V letošním roce podle našich odhadů celková částka poskytnutých hypoték bezpečně překročí hranici 150 miliard korun.

Hypoteční úvěry 2013
Refinancování sebere 55 miliard
Podobně jako v předchozích našich komentářích však musíme upozornit, že publikovaná čísla jsou do jisté míry zkreslená tím, že nevypovídají nic o podílu refinancovaných hypoték. Tedy již dříve poskytnutých a vykázaných úvěrů, které si klienti v rámci refixace úrokové sazby převedli ke konkurenci a ta je opět vykázala, jako nově poskytnutý úvěr.

Vzhledem k rekordně vysokému počtu úvěrů, kterým letos končí fixace (viz náš komentář z minulého týdne) a vzhledem k vysoké fluktuaci klientů odhadujeme, že podíl recyklovaných hypoték aktuálně činí zhruba 36 % objemu vykazované produkce. V korunovém vyjádření tedy objem skutečně nově poskytnutých hypoték za uplynulých 10 měsíců činí 82,7 mld. Kč a zbývajících 46,5 mld. Kč připadá na refinancování. V konečném účtování za rok 2013 očekáváme, že celková suma hypotečních úvěrů poskytnutých s účelem refinancování vzroste na dosud nevídaných 55 miliard korun. 

Vykázané hypotéky

Úrokové sazby stagnují na 3 procentech
Úrokové sazby hypoték se i nadále drží blízko historických minim. Ukazatel HYPOINDEX, který odráží vývoj skutečně sjednaných hypoték, v uplynulém měsíci vzrostl o 6 bazických bodů z 3 na 3,06 procenta. Po dvou měsících tedy začaly sazby reálně sjednaných hypoték růst a napodobují vývoj průměrných nabídkových sazeb, jejichž ukazatelem je náš index GOFI 70 a budoucí vývoj respektovaného HYPOINDEXu predikuje s relativně velmi dobrou přesností s 50 denním předstihem.

Stavební spořitelny
Stavební spořitelny v říjnu poskytly svým klientům úvěry v celkové hodnotě 3,7 mld. Kč, což v meziročním srovnání znamená pokles o 8 %. Loni suma sjednaných úvěrů činila 4 miliardy korun. Stejně jako ve všech předcházejících měsících největší podíl (57 %) si připsala Českomoravská stavební spořitelna – 1,86 mld. Kč, následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,74 mld. Kč/ 20 %), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,50 mld. Kč/13 %), Modrou pyramidou (0,27 mld. Kč/ 8 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč/ 2 %).

Trh financování bydlení
Celkově banky od začátku letošního roku půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték a úvěrů ze stavebního spoření 166,7 miliard korun. Jak je patrné z následujícího grafu, oba segmenty v letošním roce rostou, přičemž za rekordním číslem stojí především růst trhu hypoték ovšem tažený refinancováním. V procentuálním vyjádření v desátém měsíci trh roste o 23,6 %.

Meziroční porovnání hypotéky
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy