Skutečný objem poskytnutých hypoték v roce 2009 se přiblížil 80 mld. Kč

Skutečný objem poskytnutých hypoték v roce 2009 se přiblížil 80 mld. Kč

10.2.2010 - V loňském roce se podle statistiky Ministerstva pro místní rozvoj poskytlo přesně 44.251 kusů hypoték v celkovém objemu 73,9 mld. Kč. Obdobný výsledek přinesl Hypoindex, podle kterého se poskytlo 74,4 mld. Kč hypoték.

V těchto statistikách však nefigurují banky, které do hypotečního financování vstoupily relativně nedávno, nicméně nehrají už vůbec malou roli. Jedná se o mBank, LBBW, Oberbank a regionální Waldviertler Sparkasse (WSPK). Jmenované banky hypoteční výsledky nezveřejňují, nicméně objem hypoték, který v loňském roce tyto subjekty dohromady poskytly, dosáhl zcela jistě celkem 3,5 až 4 mld. Kč. Celkový objem poskytnutých hypoték se tak za loňský rok přiblížil k 80 mld. a pohyboval se kolem 78 mld. Kč.

Trží podíl těchto "nových" subjektů dosáhl vloni rozmezí 4,5 až 5%. V letošním roce očekáváme, že pozice některých menších subjektů, které hrají na hypotečním trhu, může posílit. Tyto malé banky mají určitá specifika ve struktuře cenotvorby (úrokové sazby, sankční politika, atd.), v obchodní politice a někdy i odlišné parametry zpracování hypotéky. Nechme se překvapit, jak budou „malí“ hráči letos úspěšní. Důkazem toho, že může dojít k překvapením v sektoru „malých“ bank, byla v loňském roce Wuestenrot hypoteční banka, jejíž výsledky byly velmi pozitivní.

Libor Ostatek

odebírat zprávy