Klienti si stále častěji nechají s hypotékou poradit

Klienti si stále častěji nechají s hypotékou poradit

29.10.2013 - Porovnat si nabídky bank a správně rozhodnout, která z nich je aktuálně nejlepší je pro většinu klientů stále složitější. Výsledkem je rostoucí zájem o služby specialistů, kteří dokážou s výběrem vhodné banky a způsobu financování poradit.

Vyznat se v nabídkách jednotlivých produktů a udělat si objektivní srovnání výhod a nákladovosti možných variant řešení je pro většinu potencionálních klientů bank stále složitější. Podle dat společnosti GOLEM FINANCE banky v tuto chvíli nabízí zhruba 500 hypotečních produktů a další desítky produktových variant nabízí stavební spořitelny. Navíc celou situaci ještě komplikují nejrůznější dočasné slevy na úrokových sazbách a poplatcích. Podle statistik společnosti GOLEM FINANCE jich banky jen během letošního prvního pololetí realizovaly 131.

Proč klienti využívají služeb hypotečního makléře?
Není proto divu, že stále více klientů využívá služeb finančních poradců a hypotečních makléřů, kteří dokážou klientovi pomoci najít nejen cenově, ale i procesně nejvýhodnější řešení. Makléř dokáže v případě potřeby vhodně zkombinovat hypotéku s úvěrem ze stavebního spoření a v navrženém řešení dokáže využít také běžících, nebo chystaných akcí.

Spolu s tím díky zkušenostem a obchodním dovednostem dokáže klientovi vyjednat slevu na úrokové sazbě, nebo poplatcích souvisejících s vyřízením nebo správou úvěru, na kterou by klient sám nedosáhnul. Kromě návrhu vhodného řešení odpovídající finanční situaci klienta, hypoteční makléř klientovi navíc pomůže s vyřízením úvěru a obstaráním souvisejících dokumentů nutných ke schválení a vyčerpání úvěru.

Výsledkem je výrazný nárůst podílu hypotečních úvěrů zprostředkovaných prostřednictvím třetích stran. Zatímco v roce 2001 podíl mezi objemem hypoték sjednaných prostřednictvím poboček a externisty byl zhruba 20:80 ve prospěch interní distribuce, nyní je tento poměr téměř obrácený. Podle našich odhadů v letošním roce 70 % hypoték bude sjednána skrze zprostředkovatele a pouze 30 % na pobočkách bank. Průlom v tomto směru znamenal především rok 2008, kdy banky pod hrozbou přelití hypoteční krize na český trh začaly zpřísňovat podmínky poskytování hypoték a poradci dokázaly mezi bankami najít vhodnou banku, která klientům záměr dokázala profinancovat.

Distribuce hypoték

Na trhu aktuálně působí celá řada subjektů nabízejících úvěry na bydlení. Od realitních kanceláří, které mají oprávnění ke zprostředkování hypoték, přes univerzální finančně poradenské společnosti až po vysoce specializované makléřské společnosti. Nicméně skutečný poradenský trh se dělí na dvě hlavní skupiny. Jednak jsou to finanční poradci nabízející klientům kompletní finanční poradenství od pojištění přes investice až po financování bydlení a hypoteční makléři, kteří se specializují na úvěry na bydlení, dokáží si poradit se složitějšími případy a mají komplexní přehled o nabídkách všech bank a je jen na volbě klienta, zda se rozhodne při řešení vlastního bydlení vybrat specialistu.

Luboš Svačina

odebírat zprávy