Hypotéky dál lámou rekordy. Refinancování je motorem růstu

Hypotéky dál lámou rekordy. Refinancování je motorem růstu

21.10.2013 - Banky v září poskytnuly hypotéky za 14,2 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 63 %. Celková hodnota sjednaných hypotečních úvěrů ve třetím čtvrtletí dosáhla částky 40,7 mld. Kč, což je o 7 miliard více než v roce 2007.

Tuzemské banky během září půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték 14,2 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst o 14,5 % a vzhledem k tomu, že loňské září bylo obchodně výrazně podprůměrné, tak v meziročním srovnání tentokrát trh roste v objemu o 63 %. Nikdy v minulosti nedosahovala částka poskytnutých hypoték v září tak vysokých hodnot, jako letos. A rekordní jsou díky tomu i výsledky na úrovni kvartálu. Hodnota sjednaných hypoték ve třetím čtvrtletí dosáhla částky 40,7 mld. Kč, což je o 7 miliard více než v roce 2007.

Hypotéky pokračují v kurzu, který nabraly v předchozích měsících. Počty i objemy sjednaných úvěrů rostou meziročně o desítky procent. Alespoň co se týče oficiálně zveřejňovaných čísel. Ty však nerozlišují, zda se v reportovaných výsledcích jedná o nové hypotéky, nebo refinancování úvěru z jedné banky do druhé. Podle našich odhadů míra refinancování v tuto chvíli dosahuje zhruba 35 %, takže reálná hodnota nově sjednaných hypoték činí za září nikoliv 14,2 mld. Kč ale 9,7 miliardy korun.

Objemy poskytnutých hypoték

Úrokové sazby stagnují na 3 procentech
Úrokové sazby hypoték se i nadále drží blízko historických minim. Ukazatel HYPOINDEX, který dlouhodobě koreluje s naším indexem nabídkových úrokových sazeb GOFI70, a vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu reálně sjednaných hypoték tentokrát klesl o setinu procentního bodu zpět na 3 %. Pokles hodnoty indexu jde výjimečně proti trendu, který vykazuje index nabídkových sazeb (GOFI70).

Vysvětlení spočívá v tom, že většina bank v tuto chvíli nemění své nabídkové sazby (uváděné v sazebnících), ale v rámci nejrůznějších akcí a při individuálních jednání s klientem jsou ochotny jít s cenou níž, což se následně promítá v průměrné úrokové sazbě reálně sjednávaných hypoték a otvírá mezeru mezi indexem nabídkových a reálných sazeb. Pro následující období očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb hypoték.

Stavební spořitelny
Stavební spořitelny v září poskytly svým klientům úvěry v celkové hodnotě 3,5 mld. Kč, což je téměř na chlup stejně jako v loňském roce. Jako obvykle největší část z celkové částky si připsala Českomoravská stavební spořitelna – 1,86  mld. Kč následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,73 mld. Kč), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,55 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,25 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,09 mld. Kč).

Trh financování bydlení
Celkově banky od začátku letošního roku půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték 115,1 miliardy korun a stavební spořitelny přidaly 33,8 mld. Kč. V meziročním srovnání tedy rozdíl v produkci činí bezmála 30 miliard korun, což vyjádřeno v procentech znamená nárůst o více než 23 %.

Financování bydlení

V souvislosti s dynamikou vývoje na trhu s úvěry na bydlení jsme byli v srpnu nuceni navýšit náš odhad pro letošní rok, kdy jsme odhadli, že banky v součtu poskytnou hypotéky v celkové hodnotě téměř 146 miliard korun. Do konce roku zbývají 2 měsíce a část října a už dnes je jisté, že náš odhad bude minimálně naplněn a spíše překonán. Objem poskytnutých hypoték se bude za poslední 3 měsíce roku pohybovat v rozmezí 10-15 mld. Kč měsíčně. Celkový objem poskytnutých hypoték bude v posledním čtvrtletí, dle našeho aktuálního odhadu, v rozmezí 30 až 45 mld. Kč, což by mohlo přinést celkový roční výsledek poskytnutých hypoték v rozmezí 145 až 160 mld. Kč.

Libor Ostatek

odebírat zprávy