Na hypotékách už letos banky rozpůjčovaly přes 100 miliard

Na hypotékách už letos banky rozpůjčovaly přes 100 miliard

23.9.2013 - Objem poskytnutých hypoték v srpnu meziročně vzrostl o 21 % na celkových 12,4 miliardy korun, přičemž průměrná úroková sazba poskytnutých úvěrů v porovnání s předchozím měsícem vzrostla ze tří procent na 3,01 %. Podle našich odhadů celková suma sjednaných hypoték v letošním roce dosáhne bezmála 150 mld. Kč.

Tuzemské banky během srpna půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték 12,4 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání tento výsledek sice znamená propad o více než 1,5 miliardy korun, jelikož v červenci se bankám podařilo uzavřít hypotéky za 14,1 mld. Kč, nicméně v porovnání se stejným obdobím loňského roku trh v objemu nově poskytnutých hypoték roste o pětinu (r/r+ 21 %). Z aktuálních čísel serveru hypoindex také vyplývá, že průměrná výše hypotéky v srpnu dosahovala 1,622 milionu korun.

Hypotéky pokračují v kurzu, který nabraly v předchozích měsících. Počty i objemy sjednaných úvěrů rostou meziročně o desítky procent. Příčinou razantního oživení však není zvýšená aktivita na realitním trhu, ani v oblasti výstavby a prodeje nových bytů. Realitní trh v lepším případě stagnuje, rezidenční výstavba již několik let po sobě fakticky klesá.

Vysvětlením tohoto nesouladu objemových dat a čísel z reálné ekonomiky je fakt, že hypoindex, ani další instituce monitorující hypoteční trh nerozlišují, zda se v reportovaných výsledcích jedná o nové hypotéky, nebo refinancování úvěru z jedné banky do druhé. Podle našich odhadů míra refinancování v tuto chvíli dosahuje zhruba 35 %, takže reálná hodnota nově sjednaných hypoték činí za srpen nikoliv 12,4 mld. Kč ale 8,1 miliardy korun. V čistém objemu tedy trh letos roste zhruba o 8 %.

Refinancování srpen 2013

Úrokové sazby přibrzdily na 3 procentech
Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték v srpnu meziměsíčně vzrostla o pouhou setinu procentního bodu na 3,01 %. Úrokové sazby se tedy i nadále drží blízko historických minim. Nárůst o setinu procentního bodu je o něco menší, než predikovaly naše indexy nabídkových úrokových sazeb (GOFI), což je dáno větší mírou akčních nabídek, které banky během léta využívaly na rozproudění poptávky. A tyto individuální akce se v nabídkových sazbách, z kterých čerpáme data pro sestavení indexů GOFI, neměly šanci projevit. V následujících měsících potom očekáváme, že sazby ještě mírně porostou.  

Stavební spořitelny opět atakovaly hranici 4 miliard Kč
V srpnu se dařilo i stavebním spořitelnám. Celkový objem sjednaných úvěrů v uplynulém měsíci dosáhl 3,8 miliard korun.  Loni ve stejném období to bylo jen o 100 000 méně - 3,38 mld. Kč. Jako obvykle největší část z celkové částky si připsala Českomoravská stavební spořitelna – 2,18 mld. Kč následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,77 mld. Kč), dále Stavební spořitelnou České spořitelny (0,50 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,25 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč).

Hypotéky srpen 2013

Celkově banky od začátku letošního roku půjčily svým klientům prostřednictvím hypoték 100,8 miliardy korun a stavební spořitelny přidaly 30,4 mld. Kč. V meziročním srovnání tedy rozdíl v produkci činí více než 30 miliard korun, což vyjádřeno v procentech znamená nárůst o více než 30 %.

V souvislosti s dynamikou vývoje na trhu s úvěry na bydlení jsme byli v předchozím měsíci nuceni navýšit náš odhad pro letošní rok. Letos očekáváme, že banky v součtu poskytnou hypotéky v celkové hodnotě téměř 146 miliard korun. Z toho předpokládáme, že téměř 138 miliard sjednají banky reportující své výsledky Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a objem nereportujících bank odhadujeme na více než 8 mld. Kč. Zda se náš odhad vyplní, naznačí už výsledky za měsíc září, kdy startuje podzimní hypoteční sezóna.

Libor Ostatek

odebírat zprávy