Britský trh roste. Stoupne i u nás zájem o hypotéky na pronájem?

Britský trh roste. Stoupne i u nás zájem o hypotéky na pronájem?

16.9.2013 - Hypoteční trh ve Velké Británii roste. Objem poskytnutých hypoték v červenci stoupl meziměsíčně o 12 % a meziročně dokonce o 29 %. Kromě úvěrů zaměřených na vlastní bydlení roste také segment hypoték na koupi a další pronájem.

Objem poskytnutých hypoték v červenci vzrostl ve Velké Británii meziměsíčně o 12 % a meziročně dokonce o 29 %. Celkově banky v sedmém měsíci letošního roku sjednaly hypotéky v hodnotě 16,6 mld. liber, což je největší částka od října krizového roku 2008, jak vyplývá z aktuálních statistik britské hypoteční asociace CML (Council of Mortgage Lenders).

Stejně jako v České republice, tak i v Británii roste díky nízkým úrokovým sazbám zájem o refinancování. Na rozdíl od ČR však subjekty působící na britském trhu mají detailní statistiky o počtech a objemech úvěrů, jejichž účelem bylo refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Podle posledních statistik Bank of England míra refinancování v Británii dosahuje 40 % celkového objemu sjednaných hypoték. 

Hypotéky Anglie

Tahounem růstu trhu nových hypoték jsou ve Velké Británii klienti, kteří si pořizují nové bydlení. Tento segment (home-owner house purchase lending) podle dat CML meziměsíčně roste o 9 % a meziročně dokonce o 21 %. Celková suma poskytnutých úvěrů v červenci dosáhla 9,1 mld. liber.

V rámci segmentu nových hypoték CML sleduje také vývoj objemu hypoték poskytovaných tzv. na první bydlení (first-time buyers). A tato část trhu podle aktuálních statistik roste v  meziročně dokonce o 46 %. Průměrná půjčovaná částka v tomto klientském segmentu dosahuje 117 000 GBP, přičemž klienti si v průměru půjčují s LTV (loan-to-value ration) na úrovni 82 %. Celkem banky prvožadatelům v červenci půjčily 3,5 mld. GBP.

Díky rostoucím příjmům a klesajícím úrokovým sazbám dochází v Británii ke zlepšování dostupnosti bydlení. Aktuálně v segmentu nových hypoték index návratnosti bydlení, který vyjadřuje kolikanásobek ročního příjmu je třeba k pořízení průměrného bytu, dosahuje hodnoty 3,31 roku. Jen pro srovnání v České republice je to v tuto chvíli 4,51 násobek ročního příjmu.

Rostoucí zájem o hypotéky na pronájem
Kromě půjček na nové bydlení však v Británii roste také zájem o ostatní typy půjček a posiluje také segment hypoték sloužících k pořízení nemovitosti k pronájmu. Tzv. buy-to-let hypoték banky během července poskytly za téměř necelé 2 miliardy, což je o 12 % více než v předchozím měsíci.

Příznivé ceny nemovitostí a nízké úrokové sazby právě tomuto segmetu nahrávají a řada klientů uvažuje o pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu jako o variantě zajištění na stáří a alternativě k penzijnímu spoření. Podle našeho názoru tento trend bude sílit i v České republice a poptávka po hypotékách na pronájem v dalších letech poroste.

Banky půjdou přes 145 miliard
Britský hypoteční trh se podle tamních expertů začíná po pěti letech konečně zotavovat. "Trh bydlení a hypoték vykazuje vyšší aktivitu a zlepšení nálady na trhu. Pozitivní obrázek koresponduje také s uzdravující se reálnou ekonomikou,“ komentuje nedávno zveřejněné výsledky Caroline Purdey, analytička britské asociace poskytovatelů hypoték CML (Council of Mortgage Lenders).

Od začátku roku potom suma poskytnutých hypoték ve Velké Británii činí 92,2 mld. liber. Vzhledem k výše uvedenému oživení budeme pravděpodobně v následujících měsících korigovat náš odhad protože očekáváme, že tamní banky během letošního roku celkovou sumou objemu sjednaných hypoték překonají původně odhadovaných 145 mld. GBP.

Hypotéky ČR vs. VB
 

Luboš Svačina

odebírat zprávy