Předpoklady vývoje trhu financování bydlení v roce 2010

Předpoklady vývoje trhu financování bydlení v roce 2010

13.1.2010 - Máme za sebou rok 2009, kdy se plně projevil dopad ekonomické recese a ochlazení, které přišlo již s rokem 2008. Odhad vývoje letošního roku v oblasti financování bydlení stojí na několika základních předpokladech.

Jaké jsou klíčové faktory, které ovlivní výsledek letošního roku:
 Důvěra klientů v budoucnost – základní faktor, který generuje vývoj poptávky u úvěrových produktů
• Vývoj úrokových sazeb – taktika finančních ústavů, ochota podpořit poptávku aktivní cenovou politikou
 Vývoj ekonomiky – vývoj nezaměstnanosti, stabilita firemního sektoru
• Vývoj trhu s nemovitostmi – vývoj trhu s nemovitostmi je přímo spojen s možným oživením, dokud nedojde k oživení realitního trhu, bude poptávka po financování bydlení rovněž stagnovat 
• Zásahy státu a EU do ekonomiky a odvětví – pod tlakem řešení ekonomické recese může dojít k zásahům ze strany státu, které ovlivní vývoj jak v oblasti stavebního spoření, tak v oblastí hypoték, ať už přímo (zrušení podpory) nebo nepřímo (zvyšování daňové zátěže obyvatelstva i firem)
• Chování vlastníků českých bank – schopnost adekvátně posoudit lokální situaci a nedělat nefunkční restrikce, toto bude hodně souviset s vývojem situace v zemích vlastníků českých bank a strategiemi dalšího rozvoje podnikání u nás
Náš pohled na vývoj hypotečního trhu v roce 2010 je ovlivňován naší specializací v tomto oboru. Jako Hypoteční makléř máme možnost analyzovat data a výsledky jednotlivých bank a stavebních spořitelen, ale také můžeme vycházet z denních zkušeností s obsluhou našich klientů, a to ve všech regionech ČR. Scénáře možného vývoje trhu financování bydlení v roce 2010 přineseme v následujících týdnech.

Libor Ostatek

odebírat zprávy