Financování bydlení v roce 2009

Financování bydlení v roce 2009

6.1.2010 - S koncem roku můžeme již poměrně přesně bilancovat výsledek poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Loňský rok jednoznačně čelil výraznému poklesu poptávky v souvislosti s ekonomickou recesí.

Očekáváme, že bude poskytnuto necelých 73 mld. Kč hypoték a 65 mld. Kč úvěrů ze stavebního spoření. Produkce hypoték oproti roku 2008 poklesla o 38%. Pokles úvěrů ze stavebního spoření byl menší, činil 12%. Celkově bylo v sektoru fyzických osob financováno necelých 138 mld. Kč. Jak vyplývá z níže uvedeného grafu, pokles oproti roku 2008 byl o více než 28%, v roce 2008 bylo celkem financováno 192 mld. Kč na bydlení.

Dynamika propadu je evidentně větší v hypotékách, které jsou na ekonomické výkyvy mnohem citlivější než úvěry ze stavebního spoření. Jde především o to, že průměrná hypotéka dosahuje částky téměř 1,7 mil. Kč a jde tedy o velký závazek. Lidé obecně v době recese výši takto vysokého dluhu velmi zvažují. Buď realizaci pořízení bydlení odsouvají na příští období, nebo hledají alternativy. Právě stavební spoření a s ním související úvěry jsou možnou alternativou, i toto je jeden z důvodů, proč je pokles úvěrů ze stavebního spoření menší.

Část klientů využívá úvěry ze stavebního spoření místo hypoték více právě v období hospodářské recese. Průměrná výše úvěru ze stavebního spoření je okolo 500 tisíc Kč. Detailní výsledky loňského roku budeme znát za několik týdnů, nicméně naše odhady, věříme, jsou velmi přesné.

 
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy