Hypotéky lámou rekordy

Hypotéky lámou rekordy

25.6.2013 - Podle aktuálních statistik serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním květnu poskytly 10 034 hypoték v celkovém objemu 16,1 miliardy korun. Z historického pohledu se jedná o druhý nejvyšší objem sjednaných hypoték od začátku poskytování hypoték v ČR. Úrokové sazby prolomily další historická minima.

Hypotéky

Na měsíční, ani meziroční bázi nemají zveřejněné výsledky srovnání. Oproti předchozímu měsíci hodnota sjednaných hypoték vzrostla o 35 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku dokonce o více než polovinu (r/r 50,3 %). Z historického pohledu se jedná o druhý nejvyšší objem sjednaných hypoték od startu novodobého bankovnictví v ČR. Větší sumu peněz banky klientům půjčily pouze v červnu 2007.

Raketový růst objemu sjednaných hypoték podle našeho názoru souvisí s vyšší mírou refinancování. A nemusí se vždy jednat o refinancování z jedné banky do druhé, ale i v rámci téže banky. Před pěti lety například vrcholila vlna bezpříjmových hypoték, které se nyní překlápí do standardních úvěrů formou zjednodušených refinů a tyto úvěry se pravděpodobně ve statistikách hypoindexu rovněž objevují. Krom toho v rámci objektivity posuzování meziročního vývoje je třeba podotknout, že v závěru loňského roku se rozhodly hypoindexu svá data poskytovat Equa Bank, LBBW Bank, jejichž rostoucí produkce také mohla částečně umocnit dynamiku meziročního nárůstu. 

Nové úvěry vs refinancování

Jak bylo uvedeno v předchozím odstavci, celková suma sjednaných úvěrů zdaleka nepředstavuje pouze hypotéky na nové bydlení. Ve statistikách hypoindexu nejsou příliš konkretizovány účely vykazovaných úvěrů a z našeho pohledu tato data stále více ovlivňuje faktor refinancování, tedy splacení hypotéky další – nově vykázanou – hypotékou. Přesné statistiky bohužel nemá ani ČNB ani Ministerstvo financí či Ministerstvo pro místní rozvoj. Nicméně na základě dostupných informací odhadujeme, že podíl refinancování v tuto chvíli představuje zhruba 32 procent celkového objemu sjednávaných hypoték. Data očištěná o vliv refinancování demonstruje následující graf, kde v patičce je uveden náš procentuální odhad refinancování pro jednotlivé roky.

Refinancování hypotéky

Potvrzen náš odhad. Hypoindex pod 3 procenty

Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po nových hypotékách i refinancování, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla v květnu na další historické minimum – 2,96 %, čímž opět potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70, který v předchozím měsíci predikoval prolomení 3procentní hranice. V dalších měsících již očekáváme spíše stagnaci sazeb či mírný růst.

Stavební spoření

Objem poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření v letošním květnu dosáhl částky 4,13 mld. Kč. Z této sumy  největší podíl (58 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (2,4 mld. Kč). Druhé místo potvrdila Raiffeisen stavební spořitelna s podílem na úrovni 20 % a 800 miliony korun, následovaná Stavební spořitelnou ČS (0,6 mld. Kč/ 12 %), Modrou pyramidou (0,3 mld. Kč/ 7 %) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,08 mld. Kč/ 2 %).

Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce daří. Během prvních pěti měsíců celkový objem poskytnutých úvěrů vystoupal na 75,6 mld. Kč, tedy o více než 9 miliard než ve stejném období loňského roku. Náš odhad pro letošní rok počítá s produkcí na úrovni 120 mld. Kč pouze v hypotékách a objem úvěrů ze stavebního spoření očekáváme, že dosáhne hodnoty 45 mld. Kč.

Libor Ostatek

odebírat zprávy