„Sólo“ jízda našich bank už trvá více než rok

„Sólo“ jízda našich bank už trvá více než rok

9.12.2009 - Už více než rok určují banky politiku úrokových sazeb u hypoték zcela nezávisle na ČNB. Až do loňského listopadu byla základní repo sazba ČNB určujícím indikátorem vývoje hypotečních úrokových sazeb. Platilo, že výše této sazby určovala chování bank a jejich cenovou politiku.

To je patrné z níže uvedeného grafu. Od listopadu 2008 je však vše jinak. S příchodem finanční krize, banky stanovují úrokové sazby u hypoték zcela nezávisle na ČNB. Snižováním základní repo sazby ČNB se v průběhu tohoto roku rozdíl mezi tržními hypotečními sazbami a sazbou ČNB postupně prohloubil. V souvislosti s nadcházejícím jednáním ČNB se tak můžeme dostat do situace, kdy základní repo sazba bude ze současných 1,25% snížena směrem k 1,00% a může tak dojít k rekordnímu rozdílu.

Tedy toto nastane za předpokladu, že banky zůstanou tradičně zakopány v zákopech a sazby nesníží. Banky argumentují, že současné sazby nemůžou snížit z důvodu zásadní změny situace, nárůstu rizika a ceny zdrojů. Faktem je, že k zásadní změně situace došlo již před rokem a za uplynulých 12 měsíců je situace stabilní. Nedochází ani k zásadnímu poklesu hodnoty nemovitostí a ani k drastickému zhoršování úvěrových portfolií. Viděno očima klientů, důkazem toho, že situaci své úrokové politiky by měly banky přehodnotit, jsou jejich letošní zisky. Ty i přes hlubokou recesi a pokles poptávky po úvěrových produktech budou letos za celý bankovní sektor vyšší než vloni. Jestli si někdo bude na konci letošního roku mnout ruce nad výsledkem, tak to budou především bankéři. Zbývá už jen dodat: A co klienti?


 

Libor Ostatek

odebírat zprávy