Rekord roku 2012. Banky poskytnuly v listopadu hypotéky za 12 miliard Kč

Rekord roku 2012. Banky poskytnuly v listopadu hypotéky za 12 miliard Kč

27.12.2012 - Objem sjednaných hypoték v listopadu přesáhl 12 miliard korun, což znamená druhý nejlepší listopadový výsledek v historii a rekord letošního roku. Hypotéky jsou tahounem trhu a tvoří nyní bezmála ? celkového objemu úvěrů na bydlení. Klienty lákají nízké úrokové sazby. Hypotéky s variabilní sazbou od září zlevnily o 0,4 p.b.

Tuzemské banky v listopadu poskytly 7151 hypoték v celkovém objemu 12 miliard korun, jak vyplývá z dnes zveřejněných statistik serveru hypoindex.cz. Objem sjednaných hypoték na úrovni 12 miliard korun znamená druhý nejlepší listopadový výsledek v historii a rekord letošního roku. Loni v tomto měsíci objem sjednaných hypotečních úvěrů byl o 400 milionů nižší (r/r + 3,8 %). Průměrná výše hypotéky meziměsíčně vzrostla na 1,68 milionu korun. 

Hypotéky 2006 -2012

V listopadových výsledcích se opět odrazily faktory, které ovlivňují růst trhu po celý rok 2012. Klienti se snaží při pořízení bydlení využít rekordně nízkých úrokových sazeb a nižších sazeb daní. Po dnešním zasedání poslanecké sněmovny, která přehlasovala návrh Senátu na zachování sazeb na stávající úrovni, je téměř jisté, že sazby DPH v roce 2013 porostou, a vyšší bude v příštím roce i daň z převodu nemovitostí.  Vedle toho je však znovu nutné zmínit, že reportované objemy nerozlišují nové a refinancované úvěry, které v tuto chvíli mohou tvořit až 30 % vykazované produkce.

Stavební spoření
V listopadu objem sjednaných úvěrů ze stavebního spoření meziměsíčně poklesl o 14 procent. Celkem stavební spořitelny v tomto období poskytly úvěry v hodnotě 3,47 miliardy korun, z nichž více než polovinu (1,88 mld. Kč) sjednaly poradci Českomoravské stavební spořitelny. S odstupem potom následuje Raiffeisen stavební spořitelna (0,61 mld. Kč), Stavební spořitelna České spořitelny (0,54 mld. Kč), Modrá pyramida (0,34 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelna (0,1 mld. Kč).

V objemu sjednaných úvěrů se daří meziročně růst pouze Buřince (+31 %) a RSTS (17 %), ostatní stavební spořitelny zaznamenávají meziroční pokles produkce nových úvěrů. V součtu pak trh stavebního spoření za loňskými výsledky zaostává o 7 %. Oproti loňským 43,2 mld. Kč totiž objem sjednaných úvěrů činí "jen" 40 miliard korun.

Financování bydlení
Dosavadní meziroční růst každým měsícem v důvodu propadu stavebního spoření zpomaluje. Celkově banky a stavební spořitelny svým klientů během uplynulých 11 měsíců půjčily na účely bydlení 150 miliard korun. Loni touto dobou to bylo o 1,1 miliardy korun méně.

Financování bydlení 2010 - 2012

Úrokové sazby hypoték dál klesají
Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték, jak je zveřejnil server hypoindex.cz, v říjnu v souladu s našimi očekáváními poklesla. Ukazatel Hypoindex meziměsíčně z 3,36 % na 3,25 %, propadl o dalších 11 bazických bodů. Pokles sazeb souvisí především s poklesem sazeb u hypoték s nižším LTV a hypoték s variabilní úrokovou sazbou. Podle statistik společnosti GOLEM FINANCE průměrná úroková sazba hypoték s plovoucí sazbou (GOFI VAR 70) od září klesla o 4 desetiny procenta z 2,96 na 2,56 %.

Vývoj úrokových sazeb

Luboš Svačina

odebírat zprávy