Na bydlení letos banky rozpůjčují 170 mld. Kč

Na bydlení letos banky rozpůjčují 170 mld. Kč

26.11.2012 - Banky a stavební spořitelny během uplynulých 10 měsíců půjčily na účely bydlení 134,9 miliard korun, což je sice o 2,2 miliardy více než ve stejném období loňského roku, ale dynamika růstu díky propadu produkce stavebních spořitelen znatelně zpomaluje. Banky proto podle našich odhadů letos "pouze" zopakují loňské výsledky a na bydlení svým klientům rozpůjčují zhruba 170 mld. Kč.

Hypotéky
Říjen přinesl překvapení. Hypoteční banky v tomto měsíci poskytly 6162 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 10,2 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky v říjnu tedy činila 1 655 607 Kč. V celkovém objemu se jedná o druhý nejlepší říjnový výsledek v historii. Větší sumu hypoték banky poskytly pouze v roce 2007 – tehdy to bylo 11,53 mld. Kč.
V součtu od začátku roku potom objem sjednaných hypoték díky nadprůměrným říjnovým výsledkům činí 98,1 mld. Kč. V loni za stejné období to bylo 94,5 mld. Kč. Trh hypoték tedy meziročně roste o 3,8 % (3,6 mld. Kč).

Hypotéky data 2012

Za letošním růstem objemu poskytnutých hypoték stojí především rekordně nízké úrokové sazby, velice dobrá dostupnost hypoték, příznivé ceny nemovitostí, odložená poptávka po bydlení z let 2009 a 2010, plánované navýšení daně z přidané hodnoty a daně z převodu nemovitostí, ale také refinancování starších úvěrů. Tyto "recyklované" úvěry totiž banky vykazují jako součást nové produkce.

Stavební spoření
Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 4,03 miliardy korun. Oproti letošnímu září sice objem sjednaných úvěrů vzrostl o 16 %, nicméně v porovnání se stejným obdobím loňského roku stavební spořitelny zaostaly o 600 mil. Kč a celkovou meziroční ztrátu prohloubily na 1,4 mld. Kč (- 2 %).
V součtu stavební spořitelny od začátku letošního roku svým klientům půjčily 32,75 mld. Kč. Největší díl z této částky poskytla Českomoravská stavební spořitelna (21,14 mld. Kč), což představuje tržní podíl na úrovni 57 %. S velkým odstupem a 17procentním tržním podílem následuje Raiffeisen stavební spořitelna (6,42 mld. Kč), Stavební spořitelna České spořitelny s 12 procenty (4,52 mld. Kč), Modrá pyramida s 10procentním podílem (3,61 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelna, která od začátku roku poskytla úvěry za 1,1 mld. Kč a její tržní podíl činí 3 %. 

Trh financování bydlení
Celkově banky a stavební spořitelny svým klientů během uplynulých 10 měsíců půjčily na účely bydlení 134,9 miliard korun, tedy o 2,2 miliard (r/r 1,66 %) více než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst poskytnutých úvěrů, jak vyplývá z předchozích odstavců, táhnou hypotéky, které v současnosti tvoří bezmála ? celkové produkce sjednaných úvěrů na bydlení (hypotéky a úvěry ze stavebního spoření).

Financování bydlení

Pro letošní rok jsme odhadovali, že objem poskytnutých hypoték dosáhne 128 miliard korun. Tento odhad nyní vzhledem k zpomalení trhu ve třetím čtvrtletí mírně korigujeme směrem dolů na necelých 125 mld. Kč (odhad za celý trh včetně nereportujících bank*). A stejně tak v případě úvěrů ze stavebního spoření náš odhad snižujeme z původních 48 miliard na 45,8 mld. Kč. Celkově tedy banky podle našich odhadů prostřednictvím úvěrů na bydlení letos rozpůjčují zhruba 170 mld. Kč. 

Dlouhodobý vývoj financování bydlení

Úrokové sazby hypoték
Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték, jak je zveřejnil server hypoindex.cz, v říjnu v souladu s našimi očekáváními poklesla. Ukazatel Hypoindex meziměsíčně propadl o dalších 10 bazických bodů, čímž se dostal na rekordní minimum, které činí 3,36 %. Čerstvé statistiky k listopadovému vývoji nabídkových úrokových sazeb zveřejníme v příštím týdnu, nicméně už nyní je jasné, že pokles sazeb nekončí. A vzhledem k vysoké míře korelace mezi indexem GOFI70 a Hypoindexem odhadujeme, že hodnota tohoto ukazatele v následujícím měsíci prolomí hranici 3,3 procent a v závěru roku se průměrné úroková sazba reálně sjednaných hypoték dokonce přiblíží k  3,2% hladině.

* Banky nereportující své výsledky ani MMR, ani hypoindexu (LBBW Bank, Oberbank, mBank, Fio banka, AXA Bank,  Waldviertler Sparkasse WSPK)

Libor Ostatek

odebírat zprávy