Potvrzeno. Hypotéky dál zlevňují

Potvrzeno. Hypotéky dál zlevňují

1.10.2012 - Začátek školního roku opět zahýbal úrokovými sazbami. Indexy GOFI, které mapují průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték, během jediného měsíce klesly o více než desetinu procentního bodu a dosáhly dalšího historického minima. Hypotéky do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV*) banky v průběhu září v průměru nabízely za 3,39 %.

V průběhu září drtivá většina tuzemských bank oznámila snížení úrokových sazeb hypoték, z nichž některé banky nabídkové sazby srazily dokonce pod 3 procenta. Tyto cenové změny se okamžitě projevily v poklesu indexů GOFI, které vývoj nabídkových sazeb napříč trhem mapují již od roku 2009 a během jediného měsíce klesly o více než desetinu procentního bodu.

Fixní úrokové sazby
Průměrná fixní úroková sazba hypoték do 70 % LTV (GOFI 70) meziměsíčně klesla o 12 setin procentního bodu. V průměru tedy banky tento typ hypotéky v září nabízely se sazbou 3,39 %. Oproti stejnému období loňského roku se index nachází o 0,50 procenta níže. V korunovém vyjádření avizovaný propad sazeb znamená, že zatímco před rokem by klient za 2milionovou hypotéku s 20letou splatností měsíčně zaplatil 12 004 korun, v letošním září díky poklesu sazeb zaplatí o 518 Kč méně, neboť měsíční splátka stejného úvěru vychází na 11 486 Kč.

Vývoj úrokových sazeb

Podobný vývoj rovněž vykazují hypotéky do 85 a 100 % LTV s fixní úrokovou sazbou. Indexy GOFI85 a GOFI100 meziměsíčně shodně klesly o 16 setin procentního bodu. V případě 85procentních hypoték hodnota indexu aktuálně činí 3,50 % (r/r – 0,51 p.b.), 100procentní hypotéky podle indexu GOFI100 v září v průměru zlevnily na 4,87 procenta (r/r -0,31 p.b.)

První velká vlna snižování sazeb je podle našeho názoru za námi, nicméně dalším impulzem pro úpravu sazeb může představovat rozhodnutí ČNB, která se v minulém týdnu rozhodla (27. 9.) pro snížení základních úrokových sazeb o dalších 0,25 p.b.  Rekordně nízké sazby ČNB se však podle našeho mínění odrazí spíše v sazbách variabilních, než fixních, kde je cena peněz sazbami ČNB ovlivňována nepřímo. U fixních sazeb proto vidíme do konce roku prostor pro pokles v řádu 0,1 p.b. 

Variabilní úrokové sazby
Kromě fixních sazeb v září došlo také k očekávanému poklesu indexu variabilních úrokových sazeb - GOFI VAR 70. Tento index, který mapuje vývoj průměrných nabídkových úrokových sazeb navázaných na 1měsíční PRIBOR, po dlouhé době opustil hladinu 2,97 % a klesl o 0,08 p. b. na 2,88 %.

Variabilní sazby vážou na mezibankovní trh a ten v současnosti absorbuje 2násobné snížení základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Pokles indexu proto bude podle našeho názoru pokračovat i v následujících měsících, neboť banky zatím neměly dostatek času čtvrteční rozhodnutí ČNB ve svých cenách zohlednit a vůbec není vyloučené, že hypotéky s variabilní úrokovou sazbou budou v dohledné době k mání za 1,99 %, zde je však klíčové, jak banky přistoupí ke své marži. Ovšem v průměru bude index GOFI VAR 70 podle našich očekávání oscilovat okolo 2,5 %.

LTV (loan-to-value) - poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a částkou úvěru

Libor Ostatek

odebírat zprávy