Srpnové výsledky překonaly očekávání

Srpnové výsledky překonaly očekávání

25.9.2012 - Tuzemské banky v průběhu srpna poskytly svým klientům hypotéky v celkovém objemu 10,3 miliardy korun, což je o 4,2 % více než ve stejném období loňského roku a druhý nejvyšší srpnový výsledek v historii. Banky by měly s velkou pravděpodobností překonat loňské výsledky a celková suma úvěrů na bydlení by se mohla přiblížit až k 180 mld. Kč.

Hypotéky
Průměrná hodnota sjednané hypotéky v srpnu nepatrně vzrostla na 1,668, což při celkovém počtu 6164 sjednaných úvěrů znamená, že banky během uplynulého měsíce poskytly hypotéky za 10,3 miliardy korun. Tento výsledek znamená nárůst jak v meziměsíčním (12,5 %), tak meziročním srovnání (+ 4,2 %), neboť loni banky v srpnu klientům půjčily 9,87 mld. Kč. Přes 10 mld. Kč se bankám podařilo v letních měsících přehoupnout naposledy v červenci 2008.

V součtu od začátku roku potom suma sjednaných hypoték dosáhla 79,2 miliard Kč. Trh hypoték tedy meziročně roste díky o 6,6 procenta. K tomu je však nutné podotknout, že v této částce jsou započítány také úvěry, jejichž účelem bylo refinancování již poskytnutých hypoték. Přesná data o podílu refinancování v nově sjednané produkci však banky nereportují. Podle našich odhadů však nyní refinancování může činit 25 až 30 % "nové" produkce.

Financování bydlení

Stavební spoření
Stavební spořitelny v uplynulém měsíci svým klientům poskytly úvěry v celkovém objemu 3,68 miliardy korun, což značí meziroční pokles o 5,7 %. Největší díl z této částky si opět připsala Českomoravská stavební spořitelna (2,12 mld. Kč) následovaná RSTS (0,59 mld. Kč), SSČS (0,55 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,33 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,1 mld. Kč). V součtu stavební spořitelny od začátku letošního roku svým klientům půjčily 29,3 mld. Kč.

Trh financování bydlení
Růst trhu s úvěry na bydlení v letošním roce jednoznačně táhnou hypoteční banky, které během dosavadních osmi měsíců klientům půjčily 79,2 miliardy Kč, což znamená meziroční nárůst o 6,6 %. Trh stavebního spoření stagnuje a nepředpokládáme, že by se do konce roku mělo na tomto cokoliv změnit. Celkově banky a stavební spořitelny svým klientů na účely bydlení zatím půjčily 108,5 miliard korun, tedy o necelých 5 miliard a 4,6 % více, než v loňském roce.

V součtu za celý rok potom očekáváme, že stavební spořitelny zopakují loňský výsledek na úrovni necelých padesáti miliard Kč. Hypoteční banky však podle našeho názoru objemem poskytnutých hypoték překonají hranici 120 miliard korun a se započtením bank, které Hypoindexu ani MMR své obchodní výsledky nereportují (mBank, Oberbank, LBBW Bank) se s velkou pravděpodobností přiblíží 130 mld. Kč. V součtu tedy banky a stavební spořitelny podle našich odhadů poskytnou v letošním roce úvěry na bydlení v částce blízké 180 miliardám Kč!

Financování bydlení v ČR

Úrokové sazby hypoték
Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v srpnu podle našich očekávání překonaly historické minimum, když meziměsíčně klesly o 4 setiny procentního bodu. Průměrná úroková sazba v srpnu poskytnutých hypoték činila podle dat serveru hypoindex.cz 3,55 %. Pokles sazeb, jak naznačují naše indexy nabídkových úrokových sazeb, však ještě není u konce. Banky nyní opět plošně zlevňují, což se obratem projevilo v poklesu indexů GOFI, který mapuje průměrné nabídkové úrokové sazby hypoték.

Nyní můžeme již s jistotou říci, že v září spadnou sazby na historické minimum. A to plošně. Sazby LTV do 70 % klesnou o více než 1 desetinu pod hranici 3,40 %, LTV do 85 % se přiblíží 3,50 % a 100% hypotéky budou pod 4,90 %. Variabilní sazby vážou na mezibankovní trh a zde bude tedy záležet na tom, jestli ČNB sníží základní sazbu. Pokud ano, mělo by následovat další snížení variabilní sazby ze strany bank, ta by se do konce roku mohla dostat pod 2,50 %. To všechno se samozřejmě s určitou časovou prodlevou projeví také v reálně sjednávaných sazbách hypoték a statistikách Hypoindexu. Ve zbývajících třech měsících roku očekáváme stabilizaci a udržení velmi nízkých sazeb, což bude dále podporovat poptávku po hypotékách.

Libor Ostatek

odebírat zprávy