Úrokové sazby hypoték – fixní sazby pod 3 procenta

Úrokové sazby hypoték – fixní sazby pod 3 procenta

17.9.2012 - Dobré zprávy pro klienty zvažující žádost o hypotéku. Podzimní hypoteční sezona startuje a banky se pustily do dalšího snižování nabídkových úrokových sazeb. Hypotéky s fixní úrokovou sazbou je nyní možné již u čtyř bank získat za méně než 3 procenta. Variabilní sazby se blíží hranici 2 procent.

Před čtrnácti dny jsme psali o tom, že úrokové sazby hypoték stojí na rozcestí a první zářijové dny ukážou, s jakou obchodní strategií banky vstoupí do podzimního klání. Nyní už je o směřování sazeb v následujících měsících rozhodnuto. Banky na nic nečekaly a úrokové sazby hypotečních úvěrů opět začaly snižovat. Od začátku měsíce změnu nastavení úrokových sazeb oznámilo 10 bank, z nichž většina mířila směrem dolů a co víc, hned v úvodu měsíce se další 2 banky dostaly se svou nabídkou fixních sazeb pod 3procentní hranici. Hypotéku s fixní sazbou za méně než 3 procenta v tuto chvíli na trhu nabízejí LBBW Bank, UniCredit Bank, Oberbank a Česká spořitelna.

Fixní a variabilní úroková sazba

Výsledkem vývoje uplynulých dní je přivírání nůžek mezi průměrnými fixními a variabilními sazbami. Rozdíl mezi indexy, které vývoj těchto sazeb mapují (GOFI 70 a GOFI VAR70) se v uplynulých měsících postupně ztenčil na půl procentní bod, což ilustruje výše uvedený graf. Ovšem i v případě variabilních sazeb očekáváme, že banky zareagují na vývoj trhu a ceny těchto hypoték i s ohledem na pokles sazeb ČNB půjdou dolů. Navíc v tuto chvíli se stále častěji hovoří o možném dalším snížení základních sazeb ČNB, takže podle našeho názoru není vůbec vyloučené, že hypotéky s variabilní úrokovou sazbou budou v dohledné době k mání za méně než 2 procenta. V tuto chvíli nejblíže k prolomení této hranice má Hypotéka ČS s proměnnou sazbou, kde se podle aktuálních zpráv z banky může klient při splnění všech podmínek dostat až na sazbu 2,08 procenta.

Libor Ostatek

odebírat zprávy