Britský hypoteční trh roste o 8 %

Britský hypoteční trh roste o 8 %

20.8.2012 - Britské hypoteční banky během července poskytnuly hypotéky v hodnotě 12,7 miliardy liber, což je o necelá dvě procenta více než ve stejném období loňského roku a o 8 procent více v porovnání s letošním červnem. Největší přírůstky přitom vykazuje segment prvožadatelů (first-time buyers).

Podle dnes zveřejněných dat asociace poskytovatelů hypoték (CML) britské banky v červenci poskytly hypotéky v celkovém objemu 12,7 miliardy liber, tedy o 8 % více v porovnání s předchozím měsícem a o 1,6 % v porovnání s červnem roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících banky registrují menší zájem o refinancování, neboť klienti v očekávání dalšího poklesu sazeb vyčkávají. Podle dosud zveřejněných dat z letošního června tento segment meziročně propadl o 25 %. Na druhou stranu pozitivní zprávou pro britské banky je rostoucí segment prvožadatelů, který v červnu meziměsíčně rostl o 9 %, a úbytky z refinancování z části kompenzoval. 

Objem sjednaných hypoték U.K.

Výsledky posledních měsíců potvrzují oživení trhu
Experti po výsledcích 1. čtvrtletí varovali před přílišným optimismem a upozorňovali, že oživení může být pouze zdánlivé, jelikož výsledky prvního kvartálu značně ovlivnilo ukončení (březen 2012) daňových odpustků vztahujících se k pořízení nemovitosti (stamp duty tax), což se skokově projevilo v nárůstu poptávky po hypotékách (klienti se snažili využít daňového zvýhodnění). Nicméně výsledky druhého čtvrtletí, kdy banky poskytly hypotéky za 34,2 miliardy liber (q/q +2 %, y/y + 3 %), oživení potvrdily. V součtu od začátku roku potom objem poskytnutých hypoték za první pololetí dosáhl částky 67,7 mld. liber, což je o 6 % více, než ve stejném období roku 2011 (63,7 mld. liber).

Vzhledem k aktuálním statistkám a trendům, které ovlivňují vývoj na britských ostrovech, náš odhad z úvodu roku neměníme a v ročním zúčtování předpokládáme nepatrný meziroční nárůst objemu sjednaných hypoték zhruba na úrovni 144 miliard liber.

Vývoj objemu hypoték U.K.
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy